Home FOTO GALERİ Çekirge Meydan Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Çekirge Meydan Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

- Guncellenme Tarihi: 10 Temmuz 2017 13:50
15 min read
Çekirge Meydan Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu için yorumlar kapalı
0
  • Çekirge Meydanı Değerine Kavuşuyor
  • Dündar: “Bu Proje Bursa Çıkışlı Evrensel Bir Proje”

 

Osmangazi Belediyesi’nin Çekirge Meydanı’na yeni bir görünüm kazandıracak Çekirge Meydanı Proje Yarışması’nda düzenlenen kolokyum toplantısıyla birlikte dereceye giren eserlere ödülleri verildi.

 

Soğanlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen kolokyum toplantısında ödül alan eserlerin sunumu gerçekleştirildi. Sunumlarla birlikte projeler değerlendirilirken, ilgilileri arasında da eleştiriler yapıldı. Jüri üyesi ve katılımcılar arasında karşılıklı soru cevaplarla çalışmalar hakkında değerlendirmeler yapıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen kolokyum toplantısı ve ödül törenine; AK Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, yarışmanın jüri başkanı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk ile diğer jüri üyeleri, proje sahipleri ve ilgililer katıldı.

 

Dündar: “Toplumun Her Kesimini Dinliyoruz”

Toplantıda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın dönüşümünü hedefleyen ve ciddi projeleri hayata geçiren bir belediye olduklarını belirterek, “Osmangazi Belediyesi olarak, farklı bir çalışma sistemimiz var. Biz her şeyi bilmiyoruz. Bazı şeyleri öğrenmeye çalışıyoruz ve bunu herkese soruyoruz. Bursa’nın Osmangazi’nin en uç noktasında bir vatandaş veya şehir merkezinde 1 simitçi de dahil olmak üzere herkesin bir bakış açısı var. Biz oralardan önerileri, şikayetleri toplayarak belediyedeki teknik arkadaşlarımızla bu işleri konuşarak projeyi üretmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Uludağ Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa birçok projeye imza attıklarını söyleyen Dündar, “Uyguladığımız projelerimizde de var. Projede yapılacak olan yanlışı en aza indirmeye uğraşıyoruz. Hiçbir proje mükemmel değil. Bu yarışmaya 46 proje katıldı, 42 tanesi değerlendirilmeye alındı. Finale kalan 7 tane proje var. Hiçbirisi mükemmel

değil ama ne kadar çok kişinin fikri olursa ne kadar çok kişinin eleştiri ve önerisi olursa o proje mümkün olduğunca en güzeli, en uygulanabilir olanı ortaya çıkmış olur. Şimdi bir proje aşaması başlattık. Süreç hızlıca devam ediyor ve finale geldik. Kolokyum ile burada teknik işin üstadı kişiler, görüşlerini beyan ediyor. Hafta içinde de Çekirge’de orada yaşayanlarla birlikte olacağız. Orada yaşayanların düşüncelerini alacağız. Bazen o bölgede yaşayanlar, inanın mimardan, mühendisten çok daha güzel projeler ortaya koyuyor” diye konuştu.

 

“Bursa Çıkışlı İmparatorluğun Projesi”

Bursa’nın Osmanlı’yı kuran evrensel bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Dündar, “Bundan dolayı bizlerin yapmış olduğu birçok faaliyet, uluslararası nitelik taşır. Bu sosyal projelerde de olduğu gibi teknik projeler de böyledir. Çekirge projesi de sadece Çekirge’nin projesi olmaması lazım. Bu Bursa’nın hatta Bursa çıkışlı imparatorluğun projesi. Bu şekilde tarihimizi bilerek bir şey katıyorsak oraya o proje değer kazanır ve doğru bir yöne gider. Tabi böyle projelerde çok fazla özgürlük vardır. Bu özgürlükle de bakıyorsunuz finalde ortaya pek uygulanabilir bir iş çıkmıyor. Ancak burada uygulanabilir projeler var. Arkadaşlarımız uygulansın diye özellikle kamu ekonomisine çok dikkat edilmiş. Bu, jüri üyesi arkadaşlarımızın ve projeye katılan arkadaşlarımızın bunu düşünerek hareket etmeleri bana göre çok güzel bir şey. Uygulanabilir projeleri görmek bizleri memnun ediyor. Herkesin fikri bir noktada birleşiyorsa iyi bir şeyin de çıkacağını düşünüyoruz. İşin sonucuna bakacağız. İnşallah güzel bir şey çıkar” dedi.

 

 

Bursa’nın dönüşümünü hedef almış, ciddi adımlar atmış ve uygulayan bir belediye olduklarını kaydeden Başkan Mustafa Dündar, “Örneğin, Kent Meydanı Projesi, Bursa’nın projesi ve yaklaşık 10 yıldır konuşulan bir proje. Fakat, uygulamasını biz başlattık. Yüzde 95’ini tamamladık. 120 trilyon para harcadık. Orasını yıktık ve en iyisini yapacağız. Demokrasi Meydanı’nın da 15 Temmuz’da açılışını yapacağız. Yine Hamitler Güneştepe bölgesinde 20 bin daireye oturma izni vererek 80 bin kişilik bir şehri orada inşa ettik. Her yönetim, 5 yılda bir bölgeyi bu şekilde planlayarak yapmış olsa kaçak diye bir şey olmaz. Çarpık şehirleşme olmaz. Bursa planlı bir şehir 117 tane planı var. Ama çarpık bir şehir. Planları uygulanmamış. Demirtaş da aynı şekilde planlı bir şehir. Bu şekilde iyi niyetimizi de ortaya koyarak çalışırsak tarihte olduğu gibi Bursa yine

dönemin mimarisini ortaya çıkaracak bir şehir olacaktır. Biz bunu yapıyoruz. Biz, Hamitler Güneştepe, Kent Meydanı, Soğanlı Kentsel Dönüşüm, Hisariçi, Demirkapı ve şimdi Kükürtlü Caddesi’nde dönüşüme başladık. Hedefimiz, tüm şehrimizi dönüştürmek, yenilemek. Bunda sizlerin de bizlere katkıları var. Bundan sonra da devam ederse biz de bunları başarıyla gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Aydın: “Yeni Mimar Sinan’lar Çıkabilir”

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın da şehre büyük katkı sağlayan bu projeye imza atan Osmangazi Belediye Başkan Mustafa Dündar’ı kutlayarak, “Bu kadar ehil ve meslek erbabı kimlikleri bir araya getirmek kolay değil. Burada Mimar Sinan’ların olabileceğini çok iyi bilelim. Biz de gerçekten bu vasıflara uygun insanlar çıkabilir. Yeter ki, biz bunu araştırıp bulmaya gayret edelim. Bir proje yapılıyor. Bütün meslek erbaplarını çağırıyorsunuz. Fikirlerini alıyorsunuz. Her projede eksikler mutlaka çıkabilir ama en doğru yol, bu yoldur. Herkesi memnun etmek çok zor ama ben buradaki oluşumu takdirle karşılıyorum. İnşallah, Bursa’mıza yakışan bir çalışma olur. Bursa’mız her şeye layık. Önemli olan planlı projeli fakat buradaki üst aklın verdiği netice en önemli meseledir. Çalışmalardan dolayı sizleri kutluyorum. Halkın nabzını yoklayarak sizleri de bir araya getiren Osmangazi Belediyesi’ni de kutluyorum” dedi.

 

Yarışmanın Jüri Başkanı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk ise, “Bursa yeşille başlar Çekirge ile biter. Heykel neden çok değerliydi. Çünkü esnaf öğlen yemeğine evlerine gidiyorlardı. Daha sonra Bursa değişime uğradı ve insanlar Çekirge’ye taşınmaya başladı. Yeşil, dokusu olan yer konut bölgesi olmaya başladı. O Çekirgeli olmak çok prestijli bir işti. Çekirge bambaşka alemmiş. Bitişik nizamdan ayrık nizam ve bahçeli beş katlı konutlarda yaşamaya başlıyorsunuz. Her yer yürüyüş mesafesinde. Gece dolaşabilirsiniz. Gece yemyeşil ışıkları görüyorsunuz. Bu anlamda da yarışma açmak, idarenin kentliye verdiği değeri gösteren bir durum. Bir idarenin en çok en iyi proje üretme yöntemidir. Yarışmacıların sayısını bilmiyoruz. Ama uygun sürede ve eşit şartlarda bir yarışma sürecine girdik. Jüri seçiminde de farklı kurum ve kuruluşlar arasında seçimler yapıldı. Bu yarışmalar, yarışmacılara, jüriye ve kolokyuma katılanlara o kadar çok şey katar ki dolayısıyla çok önemli. Bizim burada dikkatimizi çeken Osmangazi Belediyesi’nin mülkiyet ve kamulaştırma kavramına ekonomik bir proje olarak bakmadı. Biz anladık ki iyi bir proje uygulanacak. Ödül alan arkadaşlarla yürütmenin sonuna kadar birlikte olacağız. Bunlarla da idarenin çevreye verdiği değer, politikalarını öğreniyorsunuz. Bu da çok şey katıyor. Kent ve kentli de çok şey kazanıyor. Yarışma açmanın ne olduğunu onlar da anlıyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ayrıca jüri üyelerine ve danışma kuruluna da katkılarından dolayı plaket takdim etti.

 

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’a DAĞDER’de Coşkulu Karşılama

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ziyaret ettiği DAĞDER’de büyük ilgi ve coşkuyla ka…