Home FOTO GALERİ “Bayramda Aşırı Tatlı ve Şeker Tüketerek, Sağlık Sorunları Yaşamayın!”

“Bayramda Aşırı Tatlı ve Şeker Tüketerek, Sağlık Sorunları Yaşamayın!”

- Guncellenme Tarihi: 25 Haziran 2017 14:39
8 min read
“Bayramda Aşırı Tatlı ve Şeker Tüketerek, Sağlık Sorunları Yaşamayın!” için yorumlar kapalı
0

Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü ile ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, bayramda şerbetli tatlılar yerine, daha çok sütlü tatlıların veya meyvenin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti.

·  Bayram süresince ve sonrasında, sıvı alımının artırılması gerektiğine vurgu yapan Diyetisyen Seher Dallı; şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

Bursa, 24.06.2017 – Toplumsal açıdan birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, yardımlaşma ve dayanışma duygularının ön plana çıktığı Ramazan ayı, manevi değerlerimiz arasında önemli bir yer tutarken, 1 ay boyunca devam eden oruçların ardından coşkuyla karşıladığımız bayram günleri, bilinçsiz yiyecek tüketilmesi durumunda, sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Özellikle, uzun süreli açlık ve susuzluk döneminin ardından, adeta bir yemek şölenine dönüşen bayram ziyaretlerinde, aşırı ve kontrolsüz beslenmeden dolayı, birçok sağlık sorununun yaşandığını kaydeden uzmanlar ise bayram günlerinde sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyor.

Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin, günlük öğün sayısını azaltmalarından ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle de bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinden dolayı, psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiğini söyledi.

Şerbetli Tatlıdan Uzak Durulmalı

Bayramda, şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlıların veya meyvenin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Seher Dallı; “Çoğu kişi, Ramazan ayının bitmesi ile bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları fazlaca tüketmektedir. Bu durum, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ayrıca Ramazandaki uzun süreli açlık nedeniyle, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak, daha hızlı kilo alınmaktadır. Bu dönemde, şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü tatlılar veya meyveli tatlıların tercih edilmesi, kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır. Eğer şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, günde 3 dilim şerbetli tatlıyı aşmamaya özen gösterin” dedi.

Nerede, Ne Kadar Tatlı Tüketeceğinizi Belirleyin

“Misafirliğe gitmeden önce, nerede ne kadar tatlı tüketeceğinizi kafanızda belirleyin ama bu normalde tükettiğinizin yarısı kadar olsun” diyen Diyetisyen Dallı,  “Akşam öğününde de sebze ağırlıklı beslenmek, daha az kalori alımına neden olacağı için kilo kontrolünü kolaylaştırır. Bayramda ikram edilen şerbetli tatlıların yanında, meyve suyu veya asitli içecek tüketmek yerine ayran tüketimi, tatlılardan sonra az yağlı süt veya yoğurt tüketimi, kan şekerini dengelemede yardımcı olacaktır. Bu sayede, iştahı kontrol edebilmek daha kolay olacaktır. Maden suyu bir diğer tercih edilebilecek önemli bir içecek olabilir. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı artırılmalı, günde yaklaşık 2 litre su içilmeli” diye konuştu.

Fiziksel Aktivite Sağlığı Olumlu Etkiliyor

Gün içerisinde iştah kontrolü yapabilmek için yumurta, peynir gibi protein gruplarının tam buğday, çavdar ekmeği gibi kaliteli karbonhidratlarla birlikte tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini aktaran Dallı, akşam yemeğinin ise sebze, salata, yoğurt (pilav, makarna, börek vb. basit karbonhidratlara yer vermeden) gibi besinler tercih edilerek hafifletilmesi gerektiğini kaydetti.

Fiziksel aktivitenin, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlığı olumlu yönde etkilediğini sözlerine ekleyen Diyetisyen Seher Dallı, “Fiziksel aktiviteler, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkân sağlamaktadır. Bu nedenle bayramda da hareket etmeyi unutmamalıyız. Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra 30-40 dk. kadar yapacağınız yürüyüş, gün içerisinde almış olduğunuz kaloriyi dengelemeye yardımcı olacaktır. Eğer yürüyüş yapma şansınız yoksa kendinize hareket olanakları yaratabilirsiniz. Mesela ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa, Su Altyapı Teknolojileriyle Türkiye’ye Örnek

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BUSKİ’ye bağlı faaliyet gösteren Veri Tabanlı …