Home EKONOMİ Otomotivde mayıs ayı ihracatı yüzde 28 artışla 2,6 milyar USD oldu

Otomotivde mayıs ayı ihracatı yüzde 28 artışla 2,6 milyar USD oldu

- Guncellenme Tarihi: 5 Haziran 2017 02:57
8 min read
Otomotivde mayıs ayı ihracatı yüzde 28 artışla 2,6 milyar USD oldu için yorumlar kapalı
0

Türkiye ihracatının beşte birini tek başına gerçekleştiren otomotiv sektörünün yükselişi mayıs ayında da sürdü. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv ihracatı mayıs ayında yüzde 28,4 artışla 2 milyar 566 milyon USD oldu.

 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Binek Otomobil ürün grubundaki yüzde 64 oranındaki artışın mayısta temel belirleyici olduğunu belirterek “Ayrıca tüm ana ihracat kalemlerinde ihracat artışı kaydettik. En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına da çift haneli artış oldu” diye konuştu.

 

 

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü otomotiv, mayıs ayındaki performansı ile yıl sonundaki 27 milyar dolarlık hedefine bir adım daha yaklaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü ihracatı mayıs ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28,4 artışla 2 milyar 566 milyon dolar ihracata imza attı. Sekiz aydır üst üste 2 milyar dolar barajını geçmeyi başaran sektör, mayısta aylık bazda tarihteki en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştı. Sektörün Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay da yüzde 20,6 olarak gerçekleşti. Sektörün ocak-mayıs dönemi ihracatı da bir önceki seneye göre yüzde 24 artışla

11,8 milyar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Binek Otomobil ürün grubundaki yüzde 64 oranındaki artışın mayıs ayı performansında temel belirleyici olduğunu söyledi. Orhan Sabuncu, “En büyük ilk üç pazarımız olan Almanya’ya, Binek Otomobiller Ürün Grubu bazında artış yüzde 57, İtalya’ya yüzde 67 ve Fransa’ya yüzde 51 olarak gerçekleşti. Ayrıca tüm ana ihracat kalemlerinde ihracat artışı kaydettik. Mayısta en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin tamamına çift haneli ihracat artışı görüldü” diye konuştu.

 

Binek Otomobillerde ihracat artışı yüzde 64

OİB mayıs ayı verilerine göre mal grupları bazında Binek Otomobil ihracatı yüzde 64 artarak 1 milyar 94 milyon dolar, Otomotiv Yan Sanayi ihracatı yüzde 6 artarak 815 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 14 artarak 432 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 11 artarak 155 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv Yan Sanayinde ülke bazında ihracatta İspanya’ya yüzde 12, Polonya’ya yüzde 14, Rusya Federasyonu’na yüzde 46 artış olurken, Binek Otomobillerde İtalya’ya artış yüzde 67, Fransa’ya yüzde 51, Almanya’ya yüzde 57, İspanya’ya yüzde 78, ABD’ye yüzde 100 oldu.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 89, Belçika’ya yüzde 52, Hollanda’ya yüzde 39 arttı. Buna karşılık İtalya’ya yüzde 27, ABD’ye yüzde 17 düşüş görüldü. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en büyük pazar olan Almanya ve Fransa’ya ihracat geçen yıla yakın seyrederken, İtalya’ya 17, Macaristan’a yüzde 69 artış oldu.

 

Almanya, İtalya ve Fransa’ya artış yüzde 20’nin üzerine çıktı

OİB verilerine göre mayıs ayında ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 20 artışla 402 milyon dolar olurken, bu ülkeye yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 57, aynı şekilde çekiciler grubu ihracatının da çok yüksek oranlarda artışı etkili oldu. İhracat ikinci büyük pazar İtalya’ya yüzde 26 artışla 296 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 22 artışla 266 milyon dolar oldu. Yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 31, İspanya’ya yüzde 44, ABD’ye yüzde 132, Belçika’ya yüzde 46, Slovenya ve Polonya’ya yüzde 60 artış olurken, İsrail’e ihracat yüzde 11 düştü.

 

AB’ye ihracat yüzde 28 artarak 2 milyar dolara çıktı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat yüzde 28 artışla 2 milyar dolar olurken, AB toplam ihracattan yüzde 78 pay aldı. Alternatif pazarlardan Amerika Ülkelerine ise ihracat artışı yüzde 64, Eski Doğu Bloku Ülkelerine yüzde 59, Asya Okyanusya Ülkelerine yüzde 78 olarak gerçekleşti.

Load More Related Articles
Load More By admin
  • Düdüklü Tencere!

    3 Uçak dolusu insanımız, arabalarla Almanya-  Berlin de maç izleme sahnesinde; “Almanlar b…
  • Zengin Gettolar!

    Çarşı-Pazardaki yangına cep de dayanmazken, Asgari ücret 17 bin 2 lirayken, açlık sınırı 1…
  • Elektriğe Yüzde 38 Zam!

    Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 …
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’dan Hizmet Kalitesini Arttıracak Toplantı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmangazi Belediyesi’nin hizmet kalitesini arttırm…