Home FOTO GALERİ ADLARI BURSA’DA YAŞAYACAK

ADLARI BURSA’DA YAŞAYACAK

- Guncellenme Tarihi: 4 Haziran 2017 13:24
4 min read
ADLARI BURSA’DA YAŞAYACAK için yorumlar kapalı
0

Bursa Valisi İzzettin Küçük, ’15 Temmuz 2016’ tarihinde gerçekleşen darbe kalkışmasına canlarını siper ederek dur diyen 248 şehidin isimlerinin ‘ BTSO 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim Kampüsü’n de yer alan anıta nakşedilmesi törenine katıldı.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk’un kendisine eşlik ettiği Vali Küçük burada yaptığı konuşmada: “ Öncelikle önceki gün elim bir helikopter kazası ile yitirdiğimiz 13 şehidimize tekrardan rahmet, ailelerine ve aziz milletime başsağlığı diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bizler ‘ Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz’ inancını benimsemiş bir milletin mensuplarıyız. Bu vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak adına kahramanca göğsünü siper eden tüm güvenlik güçlerimizin Allah yardımcısı olsun, korusun ve güç versin.” diyen Vali Küçük,

“ Ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak adına karanlık 15 Temmuz gecesine canlarıyla ışık tutan şehitlerimiz ve ölümü göze alarak kahramanca duruş sergileyen gazilerimizin haklarını ne yapsak ödeyemeyiz. Umarım bu gibi eserler bizden sonraki kuşaklara bu ülkenin ne gibi fedakârlıklarla bugünlere geldiğini akıllarından çıkartmayacak bilinci görselliği ile empoze eder.”  dedi.

Kendileri için çok önemli olan bu günde yanlarında yer alan Vali Küçük’e şükranlarını ileten BTSO Başkanı Burkay, anıtın yer aldığı ‘BTSO Eğitim Kampüsü’ hakkında bilgi verdi.

Anıt yapımında kullanılmak üzere 6 adet tek parça devasa doğal Marmara mermeri, Bursa’nın Nilüfer İlçesi Atlas Mahallesi’nde kesildi. Ocak dibinde sağlamlığı defalarca test edilen bu dev taşlardan çatlamayanı anıt için seçildi. Bu sağlam mermer kütlesi, 700 ton ağırlık kaldırma kapasitesine sahip bir vinç tarafından ocak dışına ancak çıkarılabildi. 8 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğe ulaşan, 107 ton ağırlığındaki bu dev mermer, ağır tonajlı 6 araç yardımıyla, olaganüstü güvenlik önlemleri eşliğinde nakledildi ve BTSO”nun Yeniceabat’taki eğitim külliyesine getirildi. Son düzenlenmelerin tamamlanmasıyla anıt, 15 Temmuz’un yıl dönümünde açılacak.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Günü

Bugün Ankara’da siyasi partilerin bayramlaşma günü. Partiler karışılıklı olarak birb…