Anasayfa FOTO GALERİ İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri Üçüncü Kez Anıldı

İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri Üçüncü Kez Anıldı

9 min read
İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri Üçüncü Kez Anıldı için yorumlar kapalı
716

İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’ni Anma ve Anlamak programı Eşrefzade Camii meydanında anıldı. Ayasofya Camii İmam Hatibi Mahmut Şahin’in sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Eşrefzade  Camii İmam Hatibi Recep Topçuoğlu’nun Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’nin 548. ölüm yıl dönümü münasebeti ile bu yıl Üçüncüsü düzenlenen anma ve anlamak programını İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen etkinlikte  Öğle Namazı  öncesi resmi konuşmalar gerçekleşirken Namaz sonrasında ise evrâd u ezkâr tilaveti  ve zikir ile devam etti.

Programa İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Akif Hayta, Abdülkadir Geylani’nin 23. kuşattan torunu ve Abdulkadir Geylani eserin yazarı Prof. Dr. Muhammed Fadıl Geylani, Bursa Numaniye Dergahı’nın banilerinden ve Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunu Safiyüddin Erhan, Eşrefoğlu Kitabın Yazarı Sevil Göktuna,  İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Dergah üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı konuşma da” Bu gün Büyük hak aşığı Eşref Oğlu Abdullah Rumi’nin vefatının 548’inci senesinde sizleri onun huzurunda  misafir edebildiğimiz için bahtiyarız. Bu vesile ile gönül insanı Allah dostu Eşref Oğlu Abdullah Rumi Hz bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Anadolu da asırlardır Peygamberimizin varisleri olan gönül adamları onun ahlakını yaşamaya ve yaşatmaya çalışmışlardır. İstanbul’da Eyüp Sultan, Konya’da Mevlana, Bursa’da Emir Sultan, Ankara’da Hacı Bayram Veli. İznik’te Eşref Oğlu Abdullah Rumi gibi Allah dostları Anadolu’yu İslam ruhu yapan ruhu canlarıyla , kanlarıyla mayalayarak bize miras bırakmışlarıdır. Bu yüce gönüllü hak erenleri yaşamlarıyla asırlar boyunca düşar olduğu manevi hastalıklara şifa mağrur kaldıkları karanlıklara kandil olmuşlardır. Yazdıkları , Söyledikleri , Çağırdıkları  hep aşkadır , Aşkla olduğu için vefatlarından sonrada ruhlara ferahlık vermeye insanlığa umut olmaya devam etmişlerdir. Ve yine onlar Peygamber ahlakı ile ahlaklandıkları için kendilerini kayıtsız şartsız hakka teslim edebildiklerinden davetleri zamanları aşmış , sesleri ötelerden bizlere ulaşmış ve bu gün burada toplanmamıza sebep olmuşlardır. Ne mutlu onlara ve dostlarına.

Sevgili Eşref Rumi dostları yıllar var ki Eşref oğlu Rumi’yi gereği gibi yad edecek ortamları hazırlamakta aciz kaldık. Kendi memleketi İznik’te dahi onu tanıyanların sayısını artıramadık. Tabi ki onların bilinmek gibi bir dertleri yoktur. Onlar yaşadıkları zamanda gök kubbede yaşadıkları semada huzura varmışlardır. Kişinin değeri sevdiği , şeref verdiği  şeylerin kıymeti ile ölçülürmüş. Öyleyse bizde Allah dostlarını sevelim ve onların bıraktıkları miraslara sahip çıkalım diyor ve Hz. çok sevdiği duasıyla sözlerimi bitirmek istiyorum. Ey Allah’ım beni senden ayırma. Beni senin didarından ayırma. Seni sevmek benim dininim didarım. İlahi dini benim didarımdan ayırma. Seneye tekrar böylesine güzel bir cemiyette bir araya gelmek üzere tüm katılımcılara Allah’a ısmarladık diyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunuSafiyüddin Erhan, geniş katılımlı program nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Muhammed Fadıl Geylani, Dr. Akif Hayta ve Eşrefoğlu Kitabın Yazarı Sevil Göktuna,  İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı da İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’ni Anma ve Anlamak konusunda konuşma gerçekleştirdi.

Kaymakam Pehlivan konuşmasında “Öncelikle en içten duygularımla hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz Safalar getirdiniz diyorum. Değerli katılımcılar Ecdadımız şehirlerin imarı ve iskânı kadar gönüllerin imarı ve ihyasını da önemsemiş. Aynı doğrultuda bu adımlarını atmaya devam etmiş, bu günlere kadar getirmiştir. Bu mücadeleler verilirken Eşref Oğlu Rumi gibi muhterem zatların da gönül fetihlerinde çok önemli ve hayati fonksiyonları olmuştur” dedi.

Katılımcılara Eşrefoğlu Rumi Hayatı ve Menkıbeleri, Eşrefoğlu Abdullah-ı Er Rumi Divanı adlı eserler dağıtıldı. Program sonunda da İznik Belediyesi tarafından hazırlanan köfteli çorba dağıtımı yapıldı.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Bursa Valiliği’nden Meteorolojik Duyuru

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre; yarın…