Home FOTO GALERİ Kükürtlü, Altıparmak ve Çarşamba Kentsel Dönüşüm Sürecinde

Kükürtlü, Altıparmak ve Çarşamba Kentsel Dönüşüm Sürecinde

- Guncellenme Tarihi: 19 Nisan 2017 14:58
7 min read
Kükürtlü, Altıparmak ve Çarşamba Kentsel Dönüşüm Sürecinde için yorumlar kapalı
0
  • Bursa’nın Merkezinde Dönüşüm Hazırlıkları
  • Osmangazi’de Rota Kükürtlü, Altıparmak ve Çarşambaya Döndü

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İMSİAD) birlikte düzenlediği ‘Kentsel Dönüşüm Forumu’na katılan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu, Soğanlı, Demirkapı, Kent Meydanı ve Çekirge Meydanı projeleri’nin dışında, Kükürtlü, Altıparmak ve Çarşamba ile ilgili Kentsel Dönüşüm ve Kentsel Yenileme çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.

Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyelerinin yürüttüğü Kentsel Dönüşüm çalışmalarının masaya yatırıldığı ‘Kentsel Dönüşüm Forumu’nda Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu, “Kentsel Dönüşüm konusunda zorunlu değil, gönüllü dönüşüm olsun istiyoruz. Bunu yaparken de insani, vicdani, adil ve yerinde dönüşüm gibi 4 temel unsuru kendimize düstur edindik” dedi. Osmangazi Belediyesi olarak, ilçenin güneyinde Uludağ, kuzeyinde tarım arazileri, dolayısıyla toprak kurulu, kent merkezinde ise tarihi yapı varlığı nedeniyle kültür varlıkları kurulu ile sürekli karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, “Burada Soğanlı, Demirkapı, Kent Meydanı ve Çekirge meydanı gibi projelerimizin dışında Kükürtlü’den bahsetmek istiyorum. Bu bölgede binalar eskidi ama hala çöküntü bölgesi olarak görmüyoruz. Ancak Kükürtlü’nün eski değerini kazanması gerektiğine

inanıyoruz. Bu bağlamda hem Kentsel Tasarım, hem de plan yapıyoruz. Kağıt üzerinde bir plan yapıp, yarın önümüze betonarme yığınlar çıksın istemiyoruz. Bu bölgede çalışacak müteahhitler yeni planlara uygun Kentsel Tasarım ölçeğinde çalışacaklar. Kükürtlü’nün eski haşmetli günlerine kavuşacağını buradan müjdelemek istiyorum” diye konuştu.  

 

Herkesin merak ettiği Altıparmak ve Çarşamba bölgesindeki çalışmaların da yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten Başkan Yardımcısı Hasanoğlu,  “Burası 80’li yıllarda Bursa’nın en mutena bölgesi idi. Ancak 90’lardan sonra bölge sıkışık bir hal aldı. Sosyal çöküntüyle beraber sıkıntılı bir yer haline geldi. Kükürtlü bölgesini çalışırken Çarşamba mahallesini de buna ekledik. Umuyorum ki Kükürtlü önümüzdeki aylarda çıkacak. Altıparmak ve Çarşamba da ardından gelecek ve yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Bizler, Kentsel Dönüşüm çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Bu saydıklarımın dışında Demiryolu altında Bahar, Gülbahçe, Zafer ve Küçükbalıklı gibi mahallelerimizde plan çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Kentsel Dönüşüm çalışmalarını, projenin uygulanacağı alandaki vatandaşlarla birebir görüşerek yürüttüklerini belirten Hasanoğlu, “Başkanımız Mustafa Dündar, her hafta vatandaşlarla birebir görüşerek taleplerini, beklentilerini dinliyor, bu konuda son derece hassas. Görüşmeler sonunda uygun zemini bulacağımıza inanıyoruz. Zorunlu dönüşüm değil, gönüllü dönüşüm olsun istiyoruz. Bunu yaparken başkanımızın çok hassas olduğu 4 konuyu kendimize ilke edindik. Bir, insani olacak, iki vicdani olacak, üç adil olacak, dört yerinde olacak. Bu 4 düstur üzerine mutlu bir şekilde dönüşüm gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Betonarme bloklar yerine Bursa’ya yakışan, Bursa’nın kimliğine uygun, kent estetiğine uygun nasıl bir model geliştiririz, bunun hesabını yaparak çalışıyoruz” diye konuştu. 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’a DAĞDER’de Coşkulu Karşılama

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ziyaret ettiği DAĞDER’de büyük ilgi ve coşkuyla ka…