Home EĞİTİM Osmangazi’de E-Atık Seferberliği Sürüyor

Osmangazi’de E-Atık Seferberliği Sürüyor

- Guncellenme Tarihi: 18 Nisan 2017 16:51
7 min read
Osmangazi’de E-Atık Seferberliği Sürüyor için yorumlar kapalı
0
  • Osmangazili Çocuklar E-Atık’la Bilinçleniyor
  • Dündar, “E-Atık’ta İlk ve Tek Belediyeyiz”
  • Dündar, “Temiz Gelecek ve Sağlıklı Nesiller İçin Yeşil Bursa İdealindeyiz”

 

Türkiye’de E-atık (Elektronik Atık)’ta aktif olarak çalışan ilk ve tek belediye olan Osmangazi Belediyesi; çevreyi koruma, yeşili çoğaltma ve temiz bir geleceğe yönelik bilinçlendirme çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Yıllardır E-Atık projesiyle elektronik atıkların da geri dönüşüme kazandırılması için çalışan Osmangazi Belediyesi, gelecek nesillerin de bilinçlenmesine ilişkin çalışmalarını yürütüyor. Çocuklara çevre bilinci kazandırmak, atıklardan görülebilir bir değer üretmek ve özendirmek adına çalıştıklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, aynı zamanda geri dönüşüm ve atıkları ayrı ayrı toplama alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını da söyledi. Başkan Dündar, “Ambalaj atıkları, atık yağlar, pil, elektronik atık başta olmak üzere atık yönetimini disipline edecek birçok projeyi bakanlığımız, sivil toplum örgütlerimiz, muhtarlarımız ve vatandaşlarımız ile birlikte yürütüyoruz. E- atık (Elektronik Atık)’ta 2008’den beri Türkiye’de çalışan ilk belediyeyiz. Bursa’da hala aktif olarak çalışan tek belediyeyiz. 2 yıl önce de Türkiye’de elektrik ve elektronik atıkların toplanması konusunda Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi (ELDAY) ile protokol imzalayan ilk belediye olduk” diye konuştu.

“Atıkları Ayrı Toplamaya Engeliniz Olmasın”

Temel çevre sorunlarını sosyal sorumluluk projeleriyle birleştiren belediye olduklarının altını çizen Başkan Dündar, “Her yıl ‘Atıkları Ayrı Toplamaya Engeliniz Olmasın’ sloganıyla atıklardan elde edilen değerle temin edilen akülü sandalyeleri engelli ve çevreci vatandaşlarımıza hediye ediyoruz. 6 yıldır devam eden bu uygulama sayesinde dokunduğumuz her hayatta kalıcı izler bırakarak Türkiye’de sosyal belediyecilik noktasında diğer belediyelerin önüne geçilmiştir” dedi.

87 Bin 540 Kilo Elektronik Atık Toplandı

 

Başkan Dündar, E-Atıkların kontrollü ve sağlıklı bir sistemle toplanması için üreticilerle, tüketicilerle, okullarla, kamu kurum kuruluşlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Çalışmalarımız; birebir vatandaş bilgilendirmesi, toplu seminerler, çeşitli etkinlik ve projeler şeklindedir. Bugüne kadar 589 okulda, 156.623 öğrenci ve 950.536 vatandaşımıza ulaşarak elektronik atıkların insan sağlığı ve çevreye verdiği zararları anlatan, çevre bilincini artırmaya yönelik bilgilendirme seminerleri düzenledik. E-Atıkların ayrı toplanması için oluşturulan 203 atık toplama noktamızdan 87.540 kg elektronik atık topladık. Bu atıklar için özel atık depoları oluşturduk” diye konuştu.

 

 

“Bilinçli Vatandaşlarımız da Bizleri Destekliyor”

 

Osmangazi Belediyesi olarak temiz bir gelecek, yaşanılabilir bir dünya, sağlıklı nesiller ve yeşil bir Bursa idealinde olduklarının vurgusunu yapan Başkan Dündar, “Bunun için spordan çevreye, temizlikten kent mimarisine kadar her konuda aynı titizlik ve kararlılıkla çalışıyoruz. Çevreye duyarlı, geleceği düşünen tüm hemşerilerimiz bilinçli bir şekilde bu kampanyalarımızı destekliyor. Mahallesinde geri dönüşüm çalışmaları başlatıyor ve bizden materyal istiyor. Biz de tüm bu taleplere

canı gönülden destek veriyoruz” dedi. Başkan Dündar, “Herkes üzerine düşen görevi yerine getirdiğinde dünya yaşanabilir olmaya devam edecektir. Çocuklarımıza temizlenmiş ve kirletmeyecekleri bir dünya bırakmamız için herkesin aynı duyarlılıkla hareket etmesini diliyorum” diye konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa’da 23 Nisan Coşkusu Kentin Dört Bir Yanını Sardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği’nde çocuklar, birbirinden …