Home EKONOMİ ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 1 MİLYAR 800 MİLYON TL’LİK DEV YATIRIM…

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 1 MİLYAR 800 MİLYON TL’LİK DEV YATIRIM…

9 min read
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 1 MİLYAR 800 MİLYON TL’LİK DEV YATIRIM… için yorumlar kapalı
0

ARALARINDA BURSA’DA YAPIMI TAMAMLANAN TESİSLERİN DE YER ALDIĞI 101 ESER BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM TARAFINDAN HİZMETE ALINDI…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı geleneksel hale getirdiği merasimlerle tesisleri toplu olarak halkın hizmetine sunmaya devam ediyor. Aralarında Bursa’da da yapımı tamamlanan tesislerin de yer aldığı 1 milyar 800 milyon TL yatırım bedelli 101 dev eser, Başbakan Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iştirak ettiği merasimle İzmir’de hizmete açıldı.

14 Yılda Hem İş Yaptık, Hem de Engelleri Temizleye Temizleye Geldik”

Toplu açılış merasiminde konuşan Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin dört bir yanında açılış rüzgarlarının estiğini belirterek, “Veysel hoca yapmakla yorulmuyor, biz açmakla yoruluyoruz.” ifadesini kullandı.

“Engelli koşu” ile bu kadarının yapabildiklerini, 16 Nisan’dan itibaren engelsiz koşunun başlayacağını kaydeden Başbakan Yıldırım,  sözlerine şöyle devam etti:

Başbakan Binali Yıldırım, Alsancak Atatürk Voleybol Salonu’nda düzenlenen “101 Dev Eser”in toplu açılış törenine katıldı. ( Başbakanlık / Mustafa Aktaş – Anadolu Ajansı )

“14 yılda hem iş yaptık, hem de engelleri temizleye temizleye geldik ama AK Parti’den önce neydi, engeller öylesine güçlüydü ki, her vesayette, her engelde demokrasi kesintiye uğradı, Türkiye kazandıklarını kaybetti. 50-60 arası dünya ortalamasını iki katı büyüyen Türkiye,
60-79 arasında dünya ortalamasının yarısına düştü. 80-90 arası dünya büyümesinin iki katı olan Türkiye, 90-2001 arası yarısına düştü. 2001’de Türkiye maalesef öylesine büyük bir krize geldi ki, 2011’e kadar 2001 krizinin borçlarını ödemekle vakit geçirdik.  638 milyar borç ve faiz ödedik 2001 krizinden sonra. Bu kriz olmasaydı Ahmet Necdet Sezer anayasa kitabını Ecevit’in suratına atmasaydı, biz bu borcu ödemeyecektik. Kişi başına gelir 11 bin dolar değil, 14 bin dolar olacaktı. Sırf bu anlaşmazlık yüzünden kişi başına milli gelir 3 bin dolar azaldı, az arttı.”

 “Sulanmadık Toprak Bırakmadık”

Merasimde konuşma yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bakanlık olarak iktidarda bulunduğumuz sürede 6 bin 400 tesisi hizmete aldık. Türkiye’nin su sıkıntısını giderdik, sulanmadık toprak bırakmadık. Baraj ve gölet yapımında dünya rekoru kırdık, son 13 ayda da 351 tesisi hizmete aldık.” dedi.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Atatürk Voleybol Vestel Venüs Arena’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 101 tesisin açılış merasiminde, bereketli bir gün yaşadıkları İzmir’de bugün 1 milyar 800 milyon liralık yatırımın hizmete aldıklarını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, baraj ve gölet yatırımlarının Türkiye’nin doğalgaz ithalatını azalttığına dikkati çekti. Şu anda Türkiye’de yanan 4 ampulden birinin yaptıkları HES’lerin sağladığı elektrikle yandığını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yani önceden 26 milyar kiloWatt.saatlik üretim varken, şimdi barajları 91 milyar kiloWatt.saate çıkardık. Bu sayede Türkiye’de yılda 15 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçtik.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir’de gerçekleştirilen merasimin sonunda Orman ve Su İşleri Bakanlığının farklı kentlerde 1 milyar 800 milyon liralık maliyetle yaptığı 26 adet baraj, 40 adet sulama tesisi, adet 6 gölet ve sulaması, 3 adet içme suyu tesisi, 24 adet taşkın koruma tesisi, 49 adet bal ormanı, 5 adet şehir ormanı, 29 adet mesire yeri, 1 adet botanik bahçesi, 65 adet yangın havuzu, 11 adet yangın kulesi, 27 adet yangın ilk  müdahale ekip binası ve 16 adet toplu koruma ekip binası hizmete alındı.

Söz konusu yatırımların hizmete alınmasıyla Türkiye’de 613 bin dekar arazi zirai sulamaya açıldı, yılda 40 milyon metreküp içme suyu temin edildi ve Türkiye’nin su haznesi kapasitesi de 243 milyon metreküp oldu.

Bursa’da Hizmete Alınan Eserlerin Toplam Yatırım Bedeli 175,6 Milyon TL

Ülke genelinde hizmete alınan 101 eserden Bursa’da payına düşeni aldı. Bursa’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 5 adet tesis de bu açılış merasimi ile hizmete alındı.

Hizmete alınan DSİ’ye ait eserler baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluşuyor. DSİ tarafından tamamlanan tesisler ile Bursa’da 58 bin 330 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanarak, 1 milyon 700 bin metreküp su depolanacak. Ayrıca 20 dekar arazi taşkın zararlarından korunacak. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli
175 milyon 644 bin TL.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

İnegöl 5 Engelli Öğrenci İçin Güç Birliği Yapıyor

İnegöl Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında ihtiyaç sahibi 5 engelli öğre…