Home FOTO GALERİ 5. YALIN HASTANE KONGRESİ BAŞLADI…

5. YALIN HASTANE KONGRESİ BAŞLADI…

- Guncellenme Tarihi: 24 Mart 2017 14:11
12 min read
5. YALIN HASTANE KONGRESİ BAŞLADI… için yorumlar kapalı
0

SAĞLIKTA YALIN KAVRAMININ ÖNCÜSÜ ‘MEDICABIL’…

SAĞLIK DÜNYASI BURSA’DA BULUŞTU…

BURSA – Özel Medicabil Hastanesi tarafından 5.  Medicabil Bilimsel Etkinlikleri kapsamında uluslararası katılımla düzenlenen Yalın Hastane Kongresi, sağlık dünyasını Bursa’da buluşturdu.

400’e yakın yerli ve yabancı katılımcı ve konuşmacıyla Grand Swiss bel-Hotel Çelik Palas Bursa’da geçekleştirilen Kongre’ye, Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, Yalın Sağlık Enstitüsü Başkanı Duygu Soydan, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Berktaş, Kaizen Enstitü Türkiye Genel Koordinatörü Dr. Muhsin Güneşlik ile yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda sağlık profesyoneli katıldı.

“Sağlıkta istenilen memnuniyete yalın yaklaşımla ulaşılabilir”

Ev sahibi olarak Kongre’nin açılışında konuşan Medicabil Yalın Sağlık Enstitüsü Başkanı Duygu Soydan, “Ulusal ve uluslararası alanda sağlık kurumlarının daha kaliteli hizmet verme zorunluluğu, bu hizmeti alanların talebi doğrultusunda bir gereklilik haline getirmiştir. Sağlık hizmeti, yeniliklerin yaratıldığı yapısal değişimler ile işleyen dinamik ve kesintisiz bir süreçtir. Sağlık çalışanları ve hizmet alanlar için arzu edilen memnuniyete ulaşılmasının yolunun yalın yaklaşım olduğu bir gerçektir” dedi.

Yalın yolculuk…

2009 yılından bu yana birçok yalın projeye imza attıklarını dile getiren Duygu Soydan, ilk Yalın Hastane etkinliğini 2013 yılında gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdi.  Soydan, “Uluslararası düzeyde kaliteli sağlık hizmeti sunma, sektördeki yeniliklere öncü ve referans olma, çalışanlarımızın geleceğini kurumda görme ve 150 yıl yaşama hedefiyle 2011 yılında hizmete girdik. Biz, hizmete girmeden önce yalın mantıkla projemize başladık. Sağlık Bakanlığı hizmet kalite standartlarını ve uluslararası sağlık standartlarını referans alıp, tıbbi ve yönetsel süreçlerin temelini daha açılmadan önce atmıştık” şeklinde konuştu.

Yalın yaklaşımın Türkiye’deki tüm hastanelerde uygulanması gerektiğinin altını çizen Soydan, yalın kavramın ülkemizin sağlık sektörüne yeni bir bakış açısı getireceğini ifade etti.

Yeni uygulamalara öncülük ediyoruz…

Bursa’nın sağlıkta yeni uygulamalara öncülük ediyor olmasının gurur verici olduğunu dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, “Türkiye artık sağlıkta reformlar yapan bir ülke durumunda. Son 15 yılda önemli çalışmalara imza atıldı. Önceden yatak sorununu konuşuyorduk. Şimdilerde ise sağlık hizmetlerinde yeni uygulamalara öncülük ediyoruz. Sağlıkta niteliğin daha da artırılması için çalışıyoruz. Ben sağlık alanında verimliliğin artmasında kamu ve özel sektörün önemli payı olduğunu düşünüyorum. Bu sayede belirli bir kaliteyi yakaladık. Bunları daha da artırma hedefindeyiz” diye konuştu. 

Sistem iyi kurgulanmalı…

Bursa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın da, sağlıkta yeni modellerin yakından takip edildiğini ifade etti. Sağlık alanında sistemin iyi kurgulanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aşkın, “Eğer sistem iyi kurgulanmaz ve kişilere bağlı yürürse, sıkıntılı süreçler ortaya çıkabilir. Ben yalın hastane uygulamasının bu ve benzeri sıkıntıları ortadan kaldıran aynı zamanda da iyileştirmeler yapılmasını sağlayan bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Sağlık hizmetinde hep daha iyiye ulaşmayı hedefliyor ve bu bağlamda da yalın hastane uygulamasının büyük önem arz ettiğini dile getiriyoruz” dedi.

Sorunlar ortadan kalkacak…

Günümüzde hastanelerdeki yoğunluğun arttığını kaydeden Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel de, “Hastane yoğunluklarının artmasıyla birlikte hasta memnuniyeti azalıyor. Bunun en önemli sebepleri arasında gereksiz bürokratik nedenler yatıyor. Bizler tüm bu sorunların yalın hastane kavramının benimsenmesiyle ortadan kalkabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalın Hastane etkinliklerini, uluslararası katılımlı bir kongre haline getiren Özel Medicabil Hastanesi’ne teşekkür eden Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Berktaş ise, yalın hastane kavramının Türkiye sağlık sektörü açısından büyük önem arz eden bir konu olduğunu söyledi.

Yalın, kültürümüzde var…

Yalın kavramın Türk kültüründe yer aldığını dile getiren Kaizen Enstitü Türkiye Genel Koordinatörü Dr. Muhsin Güneşlik de, “Yalın kültürün gelişerek yayılmasından büyük memnuniyet duyuyorum çünkü bu kavram Türk kültüründe fazlasıyla yer alıyor. Yalın kavramını, iş hayatında kullanmaya biraz geç başladık. Ancak bu kavramı sağlık sektörüne entegre etmek önemliydi. Ben bu anlamda Türkiye’de yalın kavramının sağlık sektöründe yer almasına öncülük eden Özel Medicabil Hastanesine ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’e teşekkür ediyorum. Biz, Yalın kavramına Bursa’nın başkentlik yapmasını istiyoruz. Bu doğrultuda her türlü desteği ve hizmeti vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

  1. Medicabil Bilimsel Etkinlikleri kapsamındaki Yalın Hastane Kongresi’nin ilk gününde; ‘Kalite ve Akreditasyonun Yalın Sağlığa Katkısı’, ‘Yalın Sağlık Uygulamasının Kamu Hastanelerinde Geleceği’, ‘Kaizen Global’in ve Kaizen Türkiye’nin Yalın Sağlığa Katkıları’, ‘Hastanede Yalın Süreçler’ başlıklı dört farklı panel gerçekleştirildi.
Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Günü

Bugün Ankara’da siyasi partilerin bayramlaşma günü. Partiler karışılıklı olarak birb…