Home FOTO GALERİ BAHAR ALERJİLERİNE DİKKAT!

BAHAR ALERJİLERİNE DİKKAT!

5 min read
BAHAR ALERJİLERİNE DİKKAT! için yorumlar kapalı
0

Özel Hayat Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, alınacak basit önlemlerle bahar aylarını kâbusa çeviren alerjiden korunmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

BURSA- Uzun ve soğuk geçen bir kışı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Havalar ısınmaya, ağaçlar çiçeklenmeye ve doğa canlanmaya başladı. Ancak bu güzel mevsim, insan vücudu üzerinde bir takım olumsuzluklara da neden olabiliyor. Ağaçların ve çiçeklerin üreme hücrelerini içeren toz şeklindeki parçacıklar (polenler), alerjiye neden olabiliyor. İlkbaharı kâbusa çeviren polenlere karşı Özel Hayat Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan,  yaşam kalitesinin artmasını sağlayacak tavsiyelerde bulundu.

GÖZ VE SAMAN NEZLESİNE DİKKAT!

Polenlerin neden olduğu alerjinin burun, geniz akıntısı, hapşırık, gözlerde kaşıntı-sulanma, boğaz ve kulaklarda kaşıntı, öksürük, nefes darlığı, göğüste hırıltı, baş ağrısı, halsizlik gibi şikâyetlerle kendini gösterdiğini belirten Dr. Gürkan, “Alerji bir insanın karşılaştığı bir maddeye karşı gösterdiği ani bir tepkidir. Genellikle ilk karşılaşmada değil tekrar eden karşılaşmalar sonrasında ortaya çıkar. Göz nezlesi ve saman nezlesi sıklıkla alerjik astımla birlikte bulunduğundan hastanın astım açısından da tetkik edilmesi ve araştırılması gerekmektedir. Polenlere, küf mantarlarının sporlarına gelişen alerjiler dışında ev tozları dediğimiz akarlar (mite), hayvan tüyleri, arılar, böcekler, değişik yiyeceklere karşı da alerji gelişebilmektedir” dedi.

BAHAR ALERJİSİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN

Dr. Gürkan, alerjilere karşı alınması gereken önlemleri de sıraladı. Polenlerin yoğun olduğu sabah ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermenin ve evde camları kapalı tutmanın önemli olduğuna değinen Dr. Gürkan, şöyle devam etti: “Ev içinde mobilya ve yerlerin her gün ıslak bir bezle silmek ve bu işlem sırasında maske kullanmak polenlere karşı koruyucu bir tedbirdir. Polenlerin çok uçuştuğu sırada araba camlarını açmamak, çim biçmek başta olmak üzere bahçe işlerini polenlerin yoğun olduğu saatlerde yapmamak gerekiyor. Bitkisel çay ve balda da polen kalıntıları olduğu için bu gıdaları tüketirken temkinli olmakta fayda var. Yatağımızın başlığını yükseltmek burunda kan göllenmesi ve burun içi dokuların şişmesini engeller ve şikâyetleri bir miktar azaltır. Dışarıdan eve geldiğimizde kıyafetlerimizi yıkamak ve duş almak, yağmur sırasında ve sonrasında evi havalandırmak polen istilasını durduracaktır. Bir uzmana başvurarak alerji testi yaptırmak da şikâyetlerin giderilmesi noktasında çok önemlidir.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

BTÜ’nün Bir Projesine Daha TÜBİTAK’tan Destek

TÜBİTAK, Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) hazırlanan bir projeyi daha desteklemeye değe…