Anasayfa GÜNCEL Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısına BUİKAD ödülü

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısına BUİKAD ödülü

10 min read
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısına BUİKAD ödülü için yorumlar kapalı
520

Pınar Taşdelen Engin, “En Başarılı İş Kadını” seçildi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri töreninde “En Başarılı İş Kadını” seçildi.

Bursa’da ekonomiden sosyal hayata birçok alanda örnek teşkil eden başarılı uygulamalara imza atan UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, aynı zamanda Türk tekstil sektörünün küresel pazarda kalite ve güvenilirliğin simgesi haline dönüşmesi yönünde yaptığı çalışmalarla da öne çıkıyor.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri etkinliğinde “En Başarılı İş Kadını” seçildi. BUİKAD tarafından “En Başarılı İş Kadını” ödülüne layık görülen UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, Türk tekstil sektörünün küresel pazarda kalite ve güvenilirliğin simgesi haline dönüşmesi yönünde yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Pınar Taşdelen Engin, aynı zamanda Bursa’da ekonomiden sosyal hayata birçok alanda örnek teşkil eden başarılı uygulamalara imza atması ile de öne çıkıyor.

Kurulduğu 2011 yılından kadınların iş yaşamında yer alması için yürüttüğü çalışmalar ile tanınan BUİKAD, Bursa’nın ilk ve tek bağımsız kadın ödülleri olan etkinlik ile kadınların iş hayatında varoluşlarını sağlamak ve rol modellerle motivasyonlarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Toplam 140 üyesi olan BUİKAD, organizasyonda Fark Yaratan Kadın, İş Yaşamında Kadını Destekleyen Oluşum, Kadın Girişimcisi ve En Başarılı Kadın Yönetici gibi farklı kategorilerde ödüller dağıtıyor.

Türk tekstilinin potansiyelini dünyaya anlatıyor

BUİKAD tarafından ödüle layık görülen UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Enginbirlik olarak en önemli görevlerinin Türk tekstil endüstrisinin potansiyelini iyi değerlendirmek ve başarıları sürdürmek olduğuna dikkat çekti. Pınar Taşdelen Engin, “UTİB çatısı altında çalışkan KOBİ’lerden kendine ait kreatif koleksiyonlarını üreten ve ihraç eden makro şirketlere kadar, geniş, modern ve dikey olarak entegre olmuş birbirinden çok farklı boyut ve konumda üyelerimiz var. Birlik olarak fuarlar, konferanslar, trend arenaları gibi pek çok ulusal ve uluslararası platformda kumaş üreticilerimizi temsil ediyoruz. Kendisinden çok şey öğrendiğim UTİB Başkanı İbrahim Burkay yönetiminde çok önemli işler başardığımıza inanıyorum” diye konuştu.

Tekstil sektöründe erkek egemen yapı kırılıyor

Türk tekstilinde kadın yönetici olmanın zorluklarına ve önemine de değinen Pınar Taşdelen Engin, sektörde genel ortalamanın üzerinde bir erkek egemen yapı olduğunu vurguladı. Pınar Taşdelen Engin, “Ben bu yapının yavaş yavaş kırıldığını görüyorum. Gelecek her yeni jenerasyonda iş hayatındaki kadınların sayısı giderek artacaktır. Ben bir işveren olarak hiçbir zaman çalışanımı kadın ya da erkek olarak ayırmadım. Onları yaptığı işlere, kişisel beceri ve başarılarına göre değerlendiriyorum. İş hayatında daha fazla kadın yönetici görmek istemekle birlikte cinsiyet ayrımı yapmaya da karşıyım. Kadının işinin gereklerini tam olarak yerine getirmesi durumunda en az bir erkek yönetici kadar başarılı olacağı şüphe götürmez. Hemcinslerime atak ve cesaretli olmalarını öneriyorum” dedi.

UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, “Kadın olmanın en büyük avantajı, erkeklere kıyasla genelde daha duygusal, daha merhametli olmamız. İş hayatında bu bir dezavantaj gibi algılanabiliyor. Hatta duygularımızı kontrol altında tutmamız gerektiği bizlere dikte ediliyor. Ben ise duygularımızın ve sezgilerimizin kadın olarak güçlü yanlarımız olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle iş hayatında da kadın kimliğimizi daha çok ortaya koymak durumundayız. Bizi ileri götürecek olan kendi gerçeğimizi törpülemek ya da saklamak değil. Aksine benliğimize sahip çıkmak ve sonraki kuşaklara bu anlamda örnek olabilecek ve ilham verecek bir miras bırakmak” şeklinde konuştu.

Pınar TAŞDELEN ENGİN hakkında

Manchester Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Pınar Taşdelen Engin, iş hayatına aile şirketi Taşdelen Grup bünyesindeki Polyteks’te başladı. Kariyerini halen aynı kurumda Dış İlişkiler ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak yürüten Pınar Taşdelen Engin, aynı zamanda bin 200 üyesi bulunan UTİB’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini de sürdürüyor.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Dağ yöresine nitelikli tarım desteği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü işbirliğinde çiftçi…