Home GÜNCEL ŞEHRİN İKİ YAKASI TÜNELLE BAĞLANIYOR

ŞEHRİN İKİ YAKASI TÜNELLE BAĞLANIYOR

- Guncellenme Tarihi: 9 Aralık 2016 11:37
7 min read
ŞEHRİN İKİ YAKASI TÜNELLE BAĞLANIYOR için yorumlar kapalı
0

BURSARAY HATTI NEDENİYLE YILLAR ÖNCE BAĞLANTISI KESİLEN SICAKSU, SIRAMEŞELER VE ALEMDAR BÖLGELERİ İLE ÇEKİRGE, MURADİYE VE KÜKÜRTLÜ BÖLGESİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ANKARA YOLU ÜZERİ KAPLICALAR MEVKİİNE YAPILACAK TÜNELLE BİRBİRİNE BAĞLANACAK.

Bursaray hattı nedeniyle yıllar önce bağlantısı kesilen Sıcaksu, Sırameşeler ve Alemdar bölgeleri ile Çekirge, Muradiye ve Kükürtlü bölgesi Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara yolu üzeri kaplıcalar mevkiine yapılacak tünelle birbirine bağlanacak. Çekirge, Muradiye ve Kükürtlü bölgesindeki vatandaşlar yapılacak tüneli kullanarak, Soğanlı, Alemdar bölgesine geçip, buradan Çelebi Mehmet Bulvarını da kullanarak şehir içi trafiğe girmeden Mudanya’ya hem de Yıldırım’a kolaylıkla ulaşabilecekler. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, iki yaka arasındaki ulaşımın ancak Merinos ve Acemler kavşakları ile sağlandığını hatırlatarak, birbirinden kopuk olan iki bölgenin yapılacak tünel sayesinde bağlanacağını ve ulaşım açısından da önemli bir sorunun ortadan kaldırılacağını belirtti.

Bursa’da ulaşımın sorun olmaktan çıkması hedefiyle raylı sistem, yeni yol ve yol genişletme ile köprü ve kavşak yatırımlarına ağırlık veren ve yatırım bütçesinin 3’te 2’sinden fazlasını ulaşıma ayıran Büyükşehir Belediyesi, alternatif projelerle kent içi trafiği rahatlatmaya devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında 1998 yılında Bursaray hattı inşaatı nedeniyle karayolu bağlantısı kesilen kentin güney kesimi ile kuzey kesimi şimdi sıcaksu bölgesine yapılacak tünelle birbirine bağlanacak. Sıcaksu, Sırameşeler, Alemdar Mahalleleri ile yolun üstünde kalan Çekirge, Muradiye ve Kükürtlü Bölgeleri, kaplıcalar mevkiine yapılacak tünelle birbirine bağlanacak. Yolun 5 metre altından delerek yapılacak 12 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğundaki tünel, şehrin iki yakasını birbirine bağlayacak. Daha önce iki bölgenin Merinos ve Kavşaklarından sağlanan bağlantısı da doğrudan bu tünelle sağlanmış olacak. Hem yaya hem de araç geçişine uygun olarak inşa edilecek tünelle, Çekirge, Kükürtlü ve Muradiye bölgelerinden gelen vatandaşlar, doğrudan Sırameşeler ve Alemdar’a buradan da Çelebi Mehmet Bulvarı’na bağlanarak, Mudanya ve Yıldırım istikametine kolaylıkla ulaşabilecekler.

Yılların beklentisi
Tünelin yapılacağı sıcaksu bölgesinde projenin müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, iki bölgenin birbirine bağlanmasında Bursaray’ın önemli bir engel olduğunu, ancak bölge halkının yıllardır beklentisi olan konunun tünelle çözüme kavuşacağını söyledi. Proje hazırlıklarının tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Başkan Altepe, “Sadece Merinos ve Acemler Kavşakları ile bağlantı sağlanan bu iki bölge, artık tünelle birbirine bağlanmış olacak. İki yaka birbirine tünelle bağlanıyor. Çekirge, Muradiye ve Kükürtlü’de yaşayan hemşerilerimiz buradan kolaylıkla Soğanlı, Alemdar ve Sırameşeler bölgesine geçecekler. Çelebi Mehmet Bulvarına bağlanıp Mudanya ve Yıldırım’a ulaşabilecekler. Çelebi Mehmet Bulvarının Beşyol Kavşağı ve devamında Acemler bağlantısı çalışmalarımız sürüyor. Doğuya ve batıya gitmek isteyenler böylelikle alt yolu da ulanabilecekler. Böylelikle şehir içi trafiğinde önemli bir rahatlama olacak” diye konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Büyükşehir, Üniversite Tercihinizde Yanınızda

Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençleri YKS hazırlık sürecinde yalnız bırakmadığı gibi terci…