Home EĞİTİM Dünyaca Ünlü Tarihçi Yad Edildi

Dünyaca Ünlü Tarihçi Yad Edildi

- Guncellenme Tarihi: 8 Kasım 2016 10:24
6 min read
Dünyaca Ünlü Tarihçi Yad Edildi için yorumlar kapalı
0

Osmangazi Belediyesi tarafından her ay düzenlenen Kültür ve Tarih Konferansları’nın Kasım ayındaki oturumunda, geçtiğimiz günlerde 100 yaşındayken vefat eden dünyaca ünlü tarih profesörü Halil İnalcık’ın hayatı ve Türk tarihine yapmış olduğu katkılar ele alınarak usta tarihçi yad edildi.

Ördekli Kültür Merkezi’nde ‘Şeyh-ül Müverrihin  Halil İnalcık’ adı ile gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, eserleriyle Osmanlı-Türk tarihine hem siyasi ve ekonomik konularda, hem de kültür ve medeniyet tarihi alanında önemli katkılarda bulunmuş tarih profesörü Halil İnalcık’ın hayatını anlattı. Kendisi de Halil İnalcık’ın öğrencisi olan Oğuzoğlu, İnalcık’ın Osmanlı ve Türk tarihçisi olarak dünyaca ün kazandığını belirterek, “Hocamız 1924 yılında henüz 8 yaşındayken ailesi ve akrabaları ile birlikte Kırım’dan Bursa’ya göç etti. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimini tamamlayan İnalcık, 1945 yılından itibaren Bursa üzerine makaleler yayınlamaya başladı. Birçok araştırmasında ve kitabında Bursa’yı anlatarak, Bursa’nın iktisadi merkez olarak yükselmesini ve bir dünya ticaret merkezi haline gelmesini işledi” dedi.

“OSMANLI TARİHİNİ YENİDEN YAZDI”

Halil İnalcık’ın uzun yıllar yurt dışında görev yaptığını belirten Oğuzoğlu, “Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard Üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler veren İnalcık, 1972 Ankara Üniversitesi’nden emekli olarak Chicago Üniversitesinde görev yaptı ve bu üniversitede Osmanlı Tarihi Kürsüsünü kurdu. Chicago Üniversitesi’nden dönüşünde 1994 yılında Bilkent Üniversitesi’nde göreve başladı. Osmanlı tarihini yeniden yazmak için kolları sıvayan İnalcık, Osman Gazi’nin ve Osmanlı’nın ilk sultanlarının gezip, dolaşıp, fethettiği yerleri görmek ve değerlendirmek için çalışmalara başladı.  Yaklaşık 10 yıl süresince Eskişehir, Söğüt, Göynük, Gelibolu ve Bursa çevresini bizzat yürüyerek, kaynaklar ile değerlendirmeler yaparak çalışmalar gerçekleştirdi. Ve çalışmasını bir kitap haline getirdi” diye konuştu.

“HALİL İNALCIK BURSA İLE ÖZDEŞLEŞTİ”

Halil İnalcık’ın Bursa ile özdeşleşen bir kişi olduğunu dile getiren Oğuzoğlu, “Halil Hoca, her zaman Bursa ile yakından ilgilenmiş ve Bursa Araştırmaları Vakfı’nı kurmuştur. Her yıl Osman Gazi’yi Anmak adına Bursa’ya gelerek toplantılar düzenledi. Daha sonra bu toplantılar Osmangazi Belediyesi tarafından Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri adı altında her yıl gerçekleştirilmeye başladı. Halil İnalcık, ayrıca Bursa’nın fahri hemşerisi ödülünü aldı. Halil İnalcık,  tüm dünyada tanınan bir tarihçi olarak ‘Tarihçilerin Kutbu’ yada ‘Şeyh-ül Müverrihin’ yani tarihçilerin şeyhi olarak adlandırılır. Geçtiğimiz günlerde 100 yaşında vefat eden hocamızı rahmet ile anıyorum. Değerli hocamızı bu konferans ile anmamızı sağlayan Osmangazi Belediyemize ve Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …