Home EĞİTİM ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT!

ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT!

- Guncellenme Tarihi: 8 Kasım 2016 10:48
5 min read
ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT! için yorumlar kapalı
0

Özel Hayat Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Metin Yıldız, tedavi edilmeyen göz bozukluklarının erişkinlikte geri dönüşümü olmayan problemlere yol açtığını belirterek düzenli göz muayenesinin önemine dikkat çekti.

Çocuklar, ebeveynlerinin göz bebeği. Ancak bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller nedeniyle eğitim-öğretim çağındaki çocuklarda okul başarılarını etkileyecek düzeyde göz problemleri meydana gelebiliyor. Özel Hayat Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Metin Yıldız, ebeveynlere çocuklarının göz sağlığı için muayene çağrısında bulundu. Çocuklarda, bir veya her iki gözde kayma, gözlerde sulanma, gözleri sık sık ovalamak, başı bir yana eğerek bakmak, bir gözü kapayarak ya da gözlerini kısarak bakmak, televizyonu yakından izlemek, çok yakından okumak ya da okuduğu satırı atlamak, aktivitelerde gösterilen düşük performans, baş ve göz ağrısı, dalgınlık gibi belirtilerin önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yıldız, “Tedavi edilmeyen göz bozuklukları, çocuklarda baş ve göz ağrısının yanı sıra konsantrasyon bozukluğuna ve derslerde başarısızlığa neden olabilir. Bir gözün veya her iki gözün tembel kalması (az görmesi) erişkin dönemde bazı mesleklerin yapılamamasına ve araç kullanımının kısıtlanmasına yol açabilir. Çocuklarınızda yukarıda saydığımız belirtiler gördüğünüzde vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine gidilmelidir” dedi.

GÖZ PROBLEMLERİNİN YAŞI YOK

Gözlük ihtiyacı, şaşılık, katarakt, göz tansiyonu, göz kapağı şekil bozuklukları, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz tümörleri gibi göz hastalıklarının yeni doğan bebekler ve çocuklarda görülebileceğine dikkat çeken Dr. Yıldız, şöyle devam etti: “Yetişkinlerde olabilen her göz hastalığı bebek ve çocuklarda da olabilir. Bebek ve çocuk göz muayenelerinde ailenin rolü çok önemli. Özellikle bebeklerin ne kadar sağlıklı görebildiğini ailelerin ölçebilmesi çok zor. Belli aralıklarla göz muayenesi, bebeklerde ve çocuklarda geri dönüşümü olmayan problemlerin oluşmasını engelleyici niteliktedir.”

GÖZ TEMBELİĞİ İHMALE GELMEZ

Dr. Yıldız, göz tembelliğiyle de ilgili bilgi verdi. Ailelerin ileride göz tembelliğinin tedavisi olmadığını bilerek, çocuklarını muayeneden geçirmesi gerektiğini belirten Dr. Yıldız, şunları sıraladı: “Göz Tembelliği, bir veya her iki gözün normalden az görmesidir. Gerek düzeltilmemiş kırma kusuru (myopi, hipermetropi ve astigmat) gerekse şaşılık durumlarında gözün bulanık görmesi, beyine görüntünün bulanık iletilmesine yol açar. Gözden bulanık görüntü gelmesi sonucunda beynin görme ile ilgili kısmında gelişim yetersizliği olur.  Tedavide nedene yönelik olarak gözlük verilmesi, kapama yapılması ve şaşılık ameliyatı yapılması gerekebilir.”

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…