Home EKONOMİ BOSB OTOMOTİV KÜMESİ İRAN’DAN SOMUT İŞBİRLİKLERİYLE DÖNDÜ…

BOSB OTOMOTİV KÜMESİ İRAN’DAN SOMUT İŞBİRLİKLERİYLE DÖNDÜ…

- Guncellenme Tarihi: 11 Ekim 2016 16:45
4 min read
BOSB OTOMOTİV KÜMESİ İRAN’DAN SOMUT İŞBİRLİKLERİYLE DÖNDÜ… için yorumlar kapalı
0

Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle çalışmalarını sürdüren Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Otomotiv Kümesi İran’dan başarılı iş görüşmeleriyle döndü. 12 Firmadan 23 temsilcinin katıldığı heyete başkanlık yapan Abdullah Bayrak, “İran pazarındaki fırsatları değerlendirmek ve yeni iş sahaları açmak için çok başarılı görüşmeler gerçekleştirerek somut işbirlikleriyle Bursa’ya döndük” dedi.

İran Sanayi Maden ve Ticaret Bakanlığı kuruluşu BTC ile birlikte, 1-5 Ekim tarihleri arasında Tahran’da ikili iş görüşmeleri yapan BOSB Otomotiv Kümesine üye firma temsilcileri İran otomotiv sanayisinin lokomotif fabrikalarını da ziyaret ettiler.dsc_0163

BOSB Otomotiv Kümesi üyeleri temasları kapsamında İran Otomotiv Yan Sanayi ve Parça Üreticileri Derneği ile İran Ticaret Eğitim Merkezi’ni de ziyaret ederek İran ticaret kanunları ve mevzuata ilişkin bilgileri de aldılar.

HEDEF PAZAR İRAN

İran’daki temasları hakkında açıklama yapan Heyet Başkanı Abdullah Bayrak, genel anlamda rekabetin güçlü olduğu zor bir pazar durumundaki İran’ın sunmuş olduğu ucuz işgücü, enerji ve petrol, yabancı yatırımlara tanıdığı vergi muafiyetleri gibi avantajların İran’ı cazip hale getirdiğini söyledi.

Ziyaret sonrası elde edilen kazanımlar hakkında da bilgi veren Bayrak şunları söyledi:

“Yakın zamanda Mercedes Benz, FIAT, Toyota, Mitsubishi gibi dünya çapında otomotiv şirketleri İran’da yatırımlara başlamışlar. İran devletinin otomotiv endüstrisini stratejik olarak yakından takip ettiğini ve yeni planlamalar yaptığını gördük. Iran pazarı gelecekteki büyük potansiyeli ile çok önemli ve stratejik fırsatlar barındırmaktadır. Firmalarımız İran ve İran otomotiv pazarı, ticari alışkanlıklar, pazarın yapısı ve işleyişi, kültürel ortam gibi konularda detaylı bilgi ve fikir sahibi olmuşlardır. Görüşmelerimiz sırasında önemli firmalar ile iletişim imkânı elde edilmiş ve başlangıç networku oluşturulmuştur. Pazarlama açısından sonraki aşamalarda yapılması gereken aktiviteler konusunda görüş alış verişinde bulunulmuştur. Bu ziyaretin gelecekteki somut işbirliklerinin başlangıcı olacağına inanıyorum.”

Load More Related Articles
Load More By admin
  • Düdüklü Tencere!

    3 Uçak dolusu insanımız, arabalarla Almanya-  Berlin de maç izleme sahnesinde; “Almanlar b…
  • Zengin Gettolar!

    Çarşı-Pazardaki yangına cep de dayanmazken, Asgari ücret 17 bin 2 lirayken, açlık sınırı 1…
  • Elektriğe Yüzde 38 Zam!

    Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 …
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

300 Çocuk ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ Etkinliğinde Buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ etk…