Home GÜNCEL TKB’nin Büyük Ödülü Bursa’nın…

TKB’nin Büyük Ödülü Bursa’nın…

- Guncellenme Tarihi: 7 Ekim 2016 11:35
14 min read
TKB’nin Büyük Ödülü Bursa’nın… için yorumlar kapalı
0

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TARAFINDAN 4 YIL ÖNCE MERİNOS TEKSTİL SANAYİİ MÜZESİ İLE METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BU YIL DA JÜRİNİN OY BİRLİĞİYLE “MURADİYE TÜRBELERİ RESTORASYONU VE KAPALI ÇARŞI SAĞLIKLAŞTIRMA PROJELERİ” İLE BÜYÜK ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU.22547_mst_1001_201610061549

Tarihi Kentler Birliği tarafından 4 yıl önce Merinos Tekstil Sanayii Müzesi ile Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne layık görülen Bursa Büyükşehir Belediyesi bu yıl da jürinin oy birliğiyle “Muradiye Türbeleri Restorasyonu ve Kapalı Çarşı Sağlıklaştırma Projeleri” ile büyük ödülün sahibi oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle son 12 yılda kentte el atmadık tarihi eser bırakmadıklarını ve bunun sonucunda UNESCO Listesi’ne girerek Bursa’nın değerlerini evrensel değer haline getirdiklerini belirterek, Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’yle bu çalışmalarını bir kez daha taçlandırmış olduklarını söyledi.

Bursa’yı yaşayan canlı bir tarih başkenti haline getirmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneklerine kadar her alanda yoğun bir çalışmaya sergileyen Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarını ödüllerle taçlandırmaya devam ediyor. Tarihi ve kültürel mirasta Türkiye ve dünya çapında örnek alınan çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, 4 yıl önceye Bursa’ya getirdiği Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü yeniden Bursa’ya kazandırdı. Tarihi Kentler Birliği tarafından 15 yıldır düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasının 2015 yılı ödülleri belli oldu. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne bu yıl “Muradiye Türbeleri Restorasyonu ve Kapalı Çarşı Sağlıklaştırma Projeleri” ile Bursa Büyükşehir Belediyesi layık görüldü. Ödül töreni 16-19 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da düzenlenecek olan YAPEX Restorasyon Fuarında sahiplerine verilecek.

Tarihe yatırım sürüyor
Tarihi Kentler Birliği Koruma Büyük Ödülünü değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle son 12 yıldır yaptıkları çalışmalarla Bursa genelinde el değmedik tarihi eser bırakmadıklarını söyledi. Yer üstündeki eserlerin yanında yer atındaki eserleri de bir bir gün yüzüne çıkardıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Merkeze yeni katılan 10 yeni ilçemizde de yoğun bir çalışma içindeyiz. Dünya ve Türkiye tarafından örnek alınan tarihi miras çalışmalarımızla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlamıştık. Şimdi de Muradiye Külliyesi ve Kapalı Çarşı Sağlıklaştırma projeleriyle Tarihi Kentler Birliği tarafından Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Bu tür ödüller bizim şevkimizi artıyor. Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih şehri olması yolundaki çalışmalarımız hız kesmeden sürecek” dedi.

83 proje yarıştı
Tarihi, doğal ve kültürel çevreyi korumayı, gelecek kuşaklara aktarmayı, tarihsel mirası sosyal yaşama dâhil edilerek yaşanabilir çevreler oluşturmayı hedefleyen, TKB Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasına 2015 yılında 47 belediye 83 proje ile katıldı. Yarışma sonucunda Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü ile Jüri Özel Ödülünün yanı sıra, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik ödülünün sahipleri belli oldu. Muradiye Türbeleri Restorasyonu ve Kapalı Çarşı Sağlıklaştırma Projeleri Koruma Büyük Ödülüne layık görüldü

Ödül Töreni ve Sergi
YAPEX Restorasyon Fuarı, 7 yıldır ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtımın işbirliğinde “Kültür Mirası” ana başlığı ile düzenleniyor. Tarihi Kentler Birliğinin de desteklediği Fuarın bu yılki konusu “Kültür Mirası ve İşlevlendirme” olarak belirlendi. Fuar, 16 – 19 Kasım tarihleri arasında Antalya Expo Center’da yapılacak. Fuarın en önemli etkinlikleri arasında TKB Özendirme Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi yer alıyor. Tören 17 Kasım Perşembe saat 15:00’de fuar kapsamında yapılacak.

Ödül Alan Diğer TKB Üyesi Belediyeler ve Ödül Gerekçeleri

Jüri özel ödülü
Söke Belediyesi, Kemalpaşa Mahallesi Canlandırma Projesi:

Proje ödülleri
Edirne Belediyesi, Selimiye Cami Çevresi ve Kırkpınar Alanı Kentsel Tasarım Projeleri:
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 5.Mıntıka 1313 ve 1339 Parselleri Restorasyon Projeleri:
Kastamonu Belediyesi, 2. Etap Sokak Sağlıklaştırması ve Nasurullah Cami Çevresi Kentsel Tasarımı Projeleri:
Melikgazi Belediyesi, Arap Ocağı ve İptidai Mektebi Restorasyon Projeleri:
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kent Merkezi Düzenleme ve Tasarım Projesi:
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi:
Seyhan Belediyesi, Av. Turan Arun Sokağı Sağlıklaştırma Projesi:
Yüreğir Belediyesi, Ölümsüzlük Şehri Missis Projesi:

Uygulama ödülleri:
Battalgazi Belediyesi, Mahalle Müzeleri Projesi:
Çanakkale Belediyesi, Ece Ayhan Kültür Merkezi Restorasyonu Projesi:
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Milli Müdadele Müzesi ve Müftü Evi Restorasyonu Projeleri:
Merzifon Belediyesi, Ulukuşlar Konağı Restorasyon Projesi:
Nilüfer Belediyesi, Mübadele Evi Projesi:
Urla Belediyesi, Postane ve Zafer Sokakları Sağlıklaştırma ve Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı Restorasyonu Projeleri:
Uzunköprü Belediyesi, Eski Askerlik Şubesi Binası Restorasyon Projesi:
Ünye Belediyesi, Kadılar Yokuşu Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi:

Süreklilik ödülleri:
Eyüp Belediyesi, Sokollu Mehmet Paşa Medresesi Restorasyonu:
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi,Gaziantep Kültür Sanat Merkezi Renovasyonu: Odunpazarı Belediyesi, Taşbaşı ve Yandaş Sokak Sağlıklaştırma Projeleri: Osmangazi Belediyesi: Maksem Müze Ev, Somuncu Baba Evi Rekonstrüksiyonu Projeleri:
Ödemiş Belediyesi: Çoban Dede Türbesi, Kılcı Mehmet Ağa Cami, Çakırcalı Mehmet Efe Konağı ve Birgi Jandarma Karakolu Restorasyon Projeleri:
Selçuklu Belediyesi: Sille Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projeleri:
Şahinbey Belediyesi: Şıh Fetullah Camisi Meydanı Kentsel Tasarım, İslam Bahçesi Peyzaj Düzenlemesi Projeleri:
Tire Belediyesi: Tire Yahudileri Müzesi ve Butik Otel Projeleri:

Başarı belgeleri:
Jüri tarafından ayrıca aşağıdaki belediyelere, tarih ve kültür mirasının korunması konusunda değerli katkıları ve başarılı faaliyetleri nedeniyle başarı belgesi verilmiştir:
Adana Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyesi, Alanya Belediyesi, Bergama Belediyesi, Erdek Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İncesu Belediyesi, İnebolu Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Kaymaklı Belediyesi, Körfez Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Kütahya Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Niksar Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Süleymanpaşa Belediyesi, Taraklı Belediyesi, Uzundere Belediyesi.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…