Home GÜNCEL Bursa’daki fabrika işçilerinin direnişine OHAL yasağı geldi!

Bursa’daki fabrika işçilerinin direnişine OHAL yasağı geldi!

6 min read
Bursa’daki fabrika işçilerinin direnişine OHAL yasağı geldi! için yorumlar kapalı
0

Bursa Valiliği, OHAL kapsamında Gemlik’te bulunan MSC/Medlog Lojistik işçilerinin direnişine yasak getirdi. Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için firmanın İstanbul/Esenyurt, Gebze/ Muallimköy, İzmir, Mersin ve Gemlik’te bulunan işyerlerinde işten atılan işçiler 20 gündür direnişlerini sürdürüyordu.

Bursa'daki emekçi direnişine OHAL yasağı geldi!

Sendikanın firmanın kanunsuz şekilde işçi attığı yönündeki suç duyurusuna karşın,Bursa Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu 19 Eylül 2016 tarih ve 2016/6 Sayılı Kurul Kararı ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesini ileri sürerek Gemlik MSC/ Medlog Lojistik önündeki eylemi yasakladığını bildirdi.

“İŞÇİ DİRENİŞİNİN DARBEYLE NE İLGİSİ VAR?”

Bu karara tepki gösteren sendikanın açıklamasında şöyle denildi:

“Bursa Valiliği OHAL gerekçesiyle Gemlik’te MSC/Medlog Lojistik’te üyelerimizin işçi ve sendika düşmanlığına karşı haklı eylemine keyfi olarak yasaklama getirdi. Kabul edilemez. Protesto ediyoruz.

MSC/ Medlog Lojistik’te işçiler Anayasal haklarını kullanarak Sendikamızda örgütlenmişler ve üye olmuşlardır. Sendikamız gerekli çoğunluğu sağlayarak çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusu yapmıştır.

Dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü MSC (Mediterranean Shipping Company)’nin Türkiye’de ki işletmesi olan Medlog Lojistik’te 600 işçi çalışmaktadır. İşçilerin Sendikamıza üye olmalarından sonra 130 sendika üyesi haksız, keyfi olarak işten çıkarılmıştır. İstanbul/Esenyurt, Gebze/ Muallimköy, İzmir, Mersin ve Gemlik’te işten çıkartılan üyelerimiz işçi sendika düşmanlığına karşı haklı direnişleri bugün 20. gündedir. Anayasa ve yasalara göre suç işleyen Medlog Lojistik işverenidir. Sendikamız üyelerine baskı ve tehdit yapan Medlog Lojistik yöneticileridir. Kanunsuz lokavt uygulayan Medlog Lojistik işverenidir. Sendikamız bunlarla ilgili TCK’nın 117 ve 118’e göre suç duyurusunda bulunmuş ve kanunsuz lokavtla ilgili davalar açılmıştır.

Bursa Valiliğine de Gemlik’te ki işten çıkarmalarla ilgili ve işyeri önünde anayasal haklarına sahip çıkan üyelerimizin eyleminin bilgisi verilmiştir.
Bursa Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu 19.09.2016 tarih ve 2016/6 Sayılı Kurul Kararı ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m Maddesine göre olağanüstü hal süresince Gemlik MSC/ Medlog Lojistik önünde ki eylemi yasakladığını Sendikamıza bildirmiştir.

23 Temmuz 2016’da tarih ve 29779 Sayılı Resmi Gazete de OHAL ile ilgili Kararname yayınlanmıştır. Bu Kararnamede Amaç ve Kapsam Maddesi:
“Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin amacı 20/07/2016 tarihli ve 2016/9064 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usu ve esasları belirlemektedir”

Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduğu için, kanunsuz lokavt uygulanarak işten çıkartılan Sendikamız üyesi işçileri yasal haklarına sahip çıkma ve işe geri dönmeyi amaçlayan eylemin, darbe teşebbüsü ile, terörle mücadele ile ne ilgisi var?

Medlog Lojisitk işverenin işçi ve sendika düşmanlığına karşı mücadelemiz, Gemlik‘te ve diğer bölgelerde devam ediyor, edecektir. Bursa Valiliğini haksız olan yasaklama kararından vazgeçmeye, hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

ULUKOZA Girişimcilerinden ‘Optik Damar Görüntüleme Cihazı’

ULUKOZA girişimcileri Ahmet Canoğlu ve Emirhan Dereli, ‘Optik Damar Görüntüleme Cihazı’ pr…