Home GÜNCEL ‘Küçük Kırkpınar’ın en büyüğü Balaban’

‘Küçük Kırkpınar’ın en büyüğü Balaban’

- Guncellenme Tarihi: 17 Eylül 2016 13:57
4 min read
‘Küçük Kırkpınar’ın en büyüğü Balaban’ için yorumlar kapalı
0

kucuk-kirkpinarin-en-buyugu-balaban-6

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin bu yıl 11.kez ev sahipliği yaptığı Yalıntaş Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı İsmail Balaban kazandı.

2013 yılında Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığa uzanan başarılı güreşçi, ‘Küçük Kırkpınar’ Yalıntaş’ta da zafere ulaştı.

Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 11. Geleneksel Yalıntaş Yağlı Güreşleri, Mehter Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Güreş alanına kadar süren yürüyüşün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak dualar edildi.

kucuk-kirkpinarin-en-buyugu-balaban-5

Güreşlere; Kaymakam Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte Bursa ve çevresinden binlerce güreş sever katıldı.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve Güreş Ağası Mahmut Ertuğrul, güreş severlerin heyecanla takip ettiği şampiyonada halkı ve güreşçileri selamladı.

13 boyda 191 güreşçinin kispet giydiği güreşler, kıran kırana geçen mücadelelere sahne oldu.

Peşrevleriyle er meydanına çıkan pehlivanlara seyirciler sevgi gösterilerinde bulunurken cazgırların okudukları manilerde güreşlere renk kattı.

 

Başpehlivan Balaban

kucuk-kirkpinarin-en-buyugu-balaban-1Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin finalinde İsmail Balaban ve Salih Erinç’in başpehlivanlık unvanı için karşı karşıya geldiği son müsabaka nefesleri kesti.

İki pehlivanın el bağladığı final, büyük heyecana sahne oldu.

Sıcak havaya rağmen hareketli bir güreş çıkaran finalistlerden Antalyalı güreşçi İsmail Balaban, rakibi Samsunlu Salih Erinç’in sırtını yere getirerek, 11. Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Yapılan açık arttırmada ise 2017 yılı güreş ağalığını 40 bin TL’ye iş adamı Habib Karaca kazandı.

Şampiyonaya katılan Tarihi Kırkpınar’ın efsanevi güreşçileri; Aydın Demir, Hüseyin Çokal, Sabri Acar, İbrahim Gümüş, İbrahim Gürpınar, Ramazan Börekçi ve Reşit Karabacak’a Belediye Başkanı Sadi Kurtulan onur plaketi takdim etti.

 

‘Yalıntaş güreşleri geleneğe yakıştı’

 

Başpehlivan İsmail Balaban’a kupa ve madalyasını veren Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, güreşlerin yüzlerce yıllık geleneğine yakışır bir şekilde tamamlandığını söyledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Liseli Gençler Müzik Yetenekleriyle Alkışları Topladı

Nilüfer Belediyesi’nin gençleri müzikle buluşturmak ve onları bu alanda desteklemek …