Home GÜNCEL Bursa Organ Bağışında Lider…

Bursa Organ Bağışında Lider…

- Guncellenme Tarihi: 1 Eylül 2016 12:32
5 min read
Bursa Organ Bağışında Lider… için yorumlar kapalı
0

Bursa’nın, yılın 8 ayında organ bağışı istatistiklerine göre ilk sırada bulunduğu bildirildi.

Bursa’nın, yılın 8 ayında organ bağışı istatistiklerine göre ilk sırada bulunduğu bildirildi.

İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanlığının son yıllarda organ nakli ve bağışını arttırma konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Akan, etkinliklerle organ nakline ve organ bağışına dikkat çekerek, konuyla ilgili duyarlılığın artırılmaya çalışıldığını vurguladı. Akan, ” Bursa bölgemiz yürütülen etkinlikler ile 2016 yılı 8 ayı itibariyle organ bağışı istatistiklerinde yine ilk sıraya yerleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl, 15 pmp (milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı) oranı ile Türkiye’de en yüksek rakama ulaşıldığını hatırlatan Akan, şunları kaydetti:

“Bursa, organ bağışı ve organ nakli konusunda başarılı çalışmalar yapan illerimizden biridir. Bölgemiz, 2009 yılında milyon nüfus başına 1,8 pmp oranı ile başlayan organ bağışı çalışmalarında, 2015 yılı itibariyle 15 pmp oranlarına ulaştı ve bu konuda birçok gelişmiş Avrupa ülkesinin oranlarını yakaladı. 2016 yılı 8 ayı itibariyle de 89 donör sayısına ulaşan bölgemiz, 17 pmp oranı ile geçen senenin de üzerine çıkarak liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Bu çalışmalar ile sene sonunda hedeflediğimiz 20 pmp oranını da aşarak dünyada birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakacağız.”

Akan, Bursa bölgesinde bugün itibariyle toplam bin 435 hastanın organ nakli beklediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Dört solid organ, üç kornea nakil merkezi bulunan bölgemizde, bin 195 hastamız böbrek, 189 hastamız karaciğer, 51 hastamız ise kornea nakli olabilmek için bekleme listelerine kayıtlı bulunmaktadır. Bursa Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezimizin çalışmaları ve vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda göstermiş oldukları duyarlılık sayesinde yaşama umudu organ nakline bağlı olan birçok hasta, nakil olarak sağlığına kavuşabilecektir.”

Sağlık Bakanlığının Türkiye çapında başlattığı kampanya ile organ bağışı araçlarının halkı bilgilendirmek için yola çıkacağına da değinen Akan, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“İlimizde de Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan sağlıklı yaşam araçlarından birisi, konuyla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla hazırlandı. Bu aracımızda organ bağışı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Kendi rızası doğrultusunda organ bağışı kampanyasına destek verecek vatandaşlarımızın kaydını tutacak. Yine konuyla ilgili çeşitli broşür ve hediyeleri vatandaşlarımıza takdim edecek. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün organ bağışına vereceği destekle organ bağışında liderliği iki yıldır elinde bulunduran Bursa’yı daha da üst seviyelere çıkaracağız.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bayram Tatilinde Hava Yolunda Rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bayram tatilini kapsayan 5-14 Nisan tarih…