Home EKONOMİ ABD hükümetine uyarı: Türkler sizi pişman eder…

ABD hükümetine uyarı: Türkler sizi pişman eder…

- Guncellenme Tarihi: 30 Ağustos 2016 17:51
5 min read
ABD hükümetine uyarı: Türkler sizi pişman eder… için yorumlar kapalı
0

ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin’de düzenlenecek G-20 zirvesinde görüşecek. Gündem Cerablus operasyonu. Öte yandan, Washington yönetiminden ardı ardına açıklamalar geliyor… Beyaz Saray, “YPG’ye karşı yürütülen operasyonu desteklemiyoruz” dedi. Amerika Birleşik Devletleri eski Ankara büyükelçisi James Jeffrey ise Tecrübeme dayanarak söylüyorum, eğer Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız çok çabuk pişman olursunuz” dedi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Çin’de düzenlenecek olan G-20 zirvesi kapsamında resmi bir görüşme yapacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerikan Başkanı Obama, 4 Eylül’de bir araya gelecek.

Obama’nın ulusal güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu’na verdiği desteğin de Obama – Erdoğan görüşmesinde gündeme geleceğini ifade etti.

.422

 

Rhodes şöyle konuştu: Türkiye’nin Cerablus’u DAEŞ‘in elinden almak için başlattığı harekatı destekliyoruz. Ancak Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin Cerablus’un güneyine inerek YPG’yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri‘yle çatışmasını desteklemiyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Ashton Carter da, Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Carter YPG‘nin Fırat’ın doğusuna çekildiğini öne sürdü.

422 (1)

 

Carter, “Türkiye, YPG ile ilgili sizin görüşlerinize katılıyor mu?” sorusuna karşılık, ortak düşmanımız DAEŞ‘i yenilgiye uğratmak adına onlarla çalışıyoruz.” dedi.

“ÇOK PİŞMAN OLURSUNUZ”

Amerika Birleşik Devletleri eski Ankara büyükelçisi James Jeffrey ise, BBC Radyo’da konuktu..

Fırat Kalkanı harekatında Türkiye’nin haklı olduğunu vurguladı. PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG ile ilgili Amerikan hükümetine çağrı yaptı:

 

422 (2)

 

“Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ankara’da Türkiye’ye net bir şekilde ‘Kürtlerin Fırat nehrinin doğusunda kalacakları ve batısındaki toprakları ele geçirmeye çalışmayacakları’ sözünü verdi. Ben 35 yıllık tecrübeme dayanarak şunu söylemek istiyorum. Eğer Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız çok çabuk pişman olursunuz”

Terör örgütü DAEŞ’in hem ABD hem de Türkiye için tehdit olduğunu dile getiren Jeffrey, DAEŞ ne kadar terör örgütüyse PYD de o kadar terör örgütüdür ifadelerini kullandı.

422 (3)

 

Öte yandan, Obama’nın DAEŞ’le mücadele koalisyonundaki özel temsilcisi Brett McGurk de Pentagon’a ait olduğunu belirttiği açıklamadan Cerablus’la ilgili bir bölüm paylaştı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Türk güçleri, muhalifler ve Suriye Demokratik Güçleri’nin çatışmasını ‘kabul edilemez’ olarak nitelediğini duyurdu. Açıklamada, “DAEŞ‘in olmadığı bölgelerde yaşanan çatışmaları kabul edilemez buluyor ve bunu derin endişe kaynağı olarak görüyoruz” denildi.

 

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer Belediyesi Güngören’de Güneş Enerji Santrali’ni Hizmete Açtı

Nilüfer Belediyesi tarafından hayata geçirilen Güngören Güneş Enerji Santrali düzenlenen t…