Home GÜNCEL Kadınlar davaya sahip çıkarsa Kayapa’ya o tesis yapılmaz

Kadınlar davaya sahip çıkarsa Kayapa’ya o tesis yapılmaz

- Guncellenme Tarihi: 27 Mayıs 2016 16:00
4 min read
Kadınlar davaya sahip çıkarsa Kayapa’ya o tesis yapılmaz için yorumlar kapalı
0

Bursa Kayapa Çöp Depolama ve Yakma Tesisine Hayır Platformu, Nilüferli kadınları  Kayapa’ya yapılması planlanan Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin yol açacağı olumsuz etkiler hakkında bilgilendirdi. Platform üyesi Murat Demir “İnanıyoruz ki kadınlar bu davaya sahip çıkarsa kimse Kayapa’ya bu tesisi yapamaz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer’in Kayapa Mahallesi’ne yapılması planlanan Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’ne tepkiler dinmek bilmiyor.

Tesise karşı ortak eylem gerçekleştirmek amacıyla kurulan Bursa Kayapa Çöp Depolama ve Yakma Tesisine Hayır Platformu bu konudaki bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. Platform üyeleri, Atlas Kadın Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda halkı bilgilendirdi.

Toplantıya platform üyeleri ve Nilüfer’deki kadın dernekleri üyelerinin yanı sıra Orhaneli Başköy Muhtarı Hasan Acar ile  sularının temiz akması için mücadele eden Başköylü kadınlar da katıldı.

Bölgelerinde yer alan mermer ocaklarının,  doğayı ve bölge halkının yaşamını tehdit etmesine seyirci kalmayan ve mücadele ederek zafer kazanan Başköylü kadınlar direniş hikayelerini paylaştı. Başköylü kadınlar ve Başköy Muhtarı Hasan Acar,  halkın istemediği hiçbir şeyin zorla yapılamayacağını belirterek ve Kayapa’da katı atık tesisine karşı mücadeleye devam edilmesi gerektiğini söylediler.

Çevre mücadelesinde kadının rolü önemli

Platform üyesi ve Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Başkanı Murat Demir de  buluşmada kadınlara bilgi verdi. Bursa’da bugüne kadar verilen çevre mücadelelerinde elde edilen başarıların hemen hepsinde kadınların büyük rolü olduğunu kaydeden Murat Demir, “Bursa’da bugüne kadar kazanılan çevre davaları var ve bunların hepsi halk mücadelesiyle kazanıldı. Daha yeni DOSAB’ta  iki buçuk yıldır süren mücadele kazanıldı. Burada kadın dernekleri ile sorunu paylaşmak istedik. Daha önce Yenişehir ve Mustafakemalpaşa’da yakma tesisi kurulmak istendi. Orada kadınların verdiği mücadele çok etkili oldu. Daha birçok çevre mücadelesinde başarının sırrı kadınların çevre ve yaşam alanlarına sahip çıkmasıyla oldu. İnanıyoruz ki kadınlar bu davaya sahip çıkarsa kimse Kayapa’ya bu tesisi yapamaz” dedi.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …