Home EKONOMİ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ 2015’TE İLK KEZ 2 MİLYAR DOLARLIK İHRACATI AŞTI

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ 2015’TE İLK KEZ 2 MİLYAR DOLARLIK İHRACATI AŞTI

- Guncellenme Tarihi: 5 Kasım 2015 09:24
7 min read
OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ 2015’TE İLK KEZ 2 MİLYAR DOLARLIK İHRACATI AŞTI için yorumlar kapalı
0

Otomotiv endüstrisi ekim ayında sanayi sektörleri arasında yüzde 19 ile en yüksek ihracat artış oranını yakalayarak 2 milyar 31 milyon dolarlık dış satışa imza attı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2 milyar dolar ihracat eşiğini aşmalarının ardında AB ülkelerine yüzde 21 seviyesindeki büyümenin olduğunu söyledi.

Otomotiv endüstrisinde ihracat Türkiye genelindeki tüm sanayi sektörleri arasında en fazla artış oranı ve en yüksek değeriyle sektörün yüzünü güldürdü. 2014 yılında ihracatta birçok kez 2 milyar dolar barajını aşan otomotiv endüstrisi, bu yıl da son aylarda bu kritik eşiğe yaklaşsa da bir türlü geçememişti. Beklenen başarıyı ekim ayında yakalayan otomotiv endüstrisi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 2 milyar 31 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ihracat verilerine göre 2015’in Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azalışla 17 milyar 399 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Ekim ayında ihracatta tüm ana ürün gruplarında artış görülürken, özellikle eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ile otobüs-minibüs-midibüs ürün gruplarında yüzde 50’nin üzerinde büyüme olması otomotiv endüstrisini geçen yıl gurur veren başarılı günlerine götürdü.

AB ülkelerine yüzde 21 ihracat artışı

İhracat verilerini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, AB ülkelerinde son aylarda yaşanan olumlu gelişmelere işaret ederek, “Otomotiv endüstrisi olarak son aylarda yükseliş trendindeydik. Bu başarılı trendimizi ekim ayında taçlandırdık. 2 milyar dolar eşiğini aşarak morallerimizi yükselttik. Başarının altında yatan neden ise AB ülkelerine ekim ayında yüzde 21 seviyesindeki artışımız oldu. Oransal olarak baktığımızda Slovenya’ya yüzde 64, İtalya’ya yüzde 43, Hollanda’ya yüzde 40, Belçika ve Birleşik Krallık’a da yüzde 29 gibi yüksek büyüme oranlarının önümüzdeki dönemlerde de sürmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Tüm ana ürün gruplarında artış

Otomotiv endüstrisi ekim ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre ana ürün gruplarında yan sanayide yüzde 10 yükselişle 820 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Bunu binek otomobiller yüzde 5 büyüme ve 592 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 57 artışla 479 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu da yüzde 57 gelişmeyle 118 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Diğer başlığı altında da yüzde 8 azalışla 21 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

Yılın ocak-ekim döneminde yan sanayi yüzde 10 daralmayla 7 milyar 142 milyon, binek otomobiller yüzde 7 azalışla 5 milyar 639 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 0.3 artışla 3 milyar 430 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 8 yükselişle 958 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Diğer başlığı altında da aynı dönemde yüzde 12 azalışla 228 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

Otomotivin ana vatanlarında ihracat arttı

İhracatta ülke bazlı veriler incelendiğinde en fazla dış satış yüzde 8 yükseliş ve 305 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleşti. Bunu sırasıyla Birleşik Krallık yüzde 29 büyüme ve 235 milyon, Fransa yüzde 18 gelişme ve 200 milyon, İtalya da yüzde 43 artış ve 187 milyon dolarlık ihracatla izledi.

Yılın 10 aylık döneminde de Almanya’ya yüzde 11 azalışla 2 milyar 743 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 8 büyümeyle 2 milyar 226 milyon, Fransa’ya da yüzde 12 gerilemeyle bir milyar 736 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

 

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bayram Tatilinde Hava Yolunda Rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bayram tatilini kapsayan 5-14 Nisan tarih…