Home GÜNCEL Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir desteği

Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir desteği

- Guncellenme Tarihi: 13 Ekim 2015 15:04
4 min read
Atık Yağ Projesi’ne Büyükşehir desteği için yorumlar kapalı
0

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin 2010 yılından itibaren yürüttüğü Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi’ne Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi.

Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa’da 5 ayrı noktaya bitkisel atık yağ toplama makinesi yerleştirdi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, çevre kirliliğinin önüne geçmek ve yağların biyodizele dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlanması amacıyla beş yıl önce başlatılan projenin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

‘Her şey temiz çevre için’

Büyükşehir’in projeye verdiği destekle halkın ortak kullanım alanlarına atık yağ toplama makinesi yerleştirildiğini belirten Başkan Sadi Kurtulan, yarım litre yağ dökenlere makinenin 25 kuruş verdiğini dile getirdi.

Başkan Kurtulan; ” Bir litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiği gerçeği ile yaşıyoruz. Evlerde kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen yağlar, yer altı su kaynaklarına büyük zarar veriyor. Su yüzeyini kaplayarak deniz, akarsu ve göllerin oksijensiz kalmasına ve dolayısıyla balık ve kuş ölümlerine sebebiyet veren bitkisel atık yağları 5 yıl önce toplamaya başlayarak sağlıklı bir çevre yolunda önemli bir adım attık.  Yağların aynı zamanda lisanslı firma tarafından biyodizele dönüştürülerek yakıt olarak kullanılması sağlanıyor. Projeye ilişkin yeni makinelerin gelmesiyle daha modern ve kolay bir şekilde atık yağları topluyoruz. Vatandaşlar, BUSMEK Kurs Merkezi, Mustafakemalpaşa Belediyesi Destek Hizmetleri Şantiyesi, 14 Eylül İlkokulu, Mevlana İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirilen BAYTOM’lara atık yağları dökerek, makineden otomatik olarak yarım litre başına 25 kuruş alabilecekler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye projeye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Çevre ve insan sağlığına zarar veren bu yağların geri dönüşümünü birlikte sağlayalım, Mustafakemalpaşa’yı yaşanır kılalım” dedi.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

300 Çocuk ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ Etkinliğinde Buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ etk…