Home GÜNCEL Marmarabirlik’e Şahin’den tam destek

Marmarabirlik’e Şahin’den tam destek

- Guncellenme Tarihi: 5 Ağustos 2015 12:15
7 min read
Marmarabirlik’e Şahin’den tam destek için yorumlar kapalı
0

EZZİB’in sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe ithalat talebine bir tepki de AK Parti Bursa Milletvekili Şahin’den geldi. Şahin, Marmarabirlik tarafından takdim edilen sektör sorunlarına ilişkin raporu cuma günü Ekonomi Bakanlığı’na ileteceklerini bildirdi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği’nin (EZZİB) sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe DİR kapsamında ve gümrük vergisinden muaf ithalat talebine tepki gösteren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’ya AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’den destek geldi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu’nu ziyaret eden Şahin, üreticiye zarar verecek ithalat girişimine engel olmak için Ekonomi Bakanlığı ile irtibata geçtiklerini belirterek, cuma günü Marmarabirlik Yönetim Kurulu ile birlikte Bakanlık’a bağlı İthalat Genel Müdürlüğü’ne konuyu aktaracaklarını bildirdi. “Her zaman Marmarabirlik’in yanındayız” diyen Şahin, Bursa Milletvekili olarak Marmarabirlik’in satış, karlılık ve ihracattaki başarısıyla gurur duyduğunu söyledi. Şahin, başarılarından dolayı Marmarabirlik’i tebrik ederek, “Marmarabirlik’i zarar eden bir yapıdan kar eden bir kuruma taşıdınız. Başkan Asa’nın TİM İhracat Ödülü’nü Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın elinden aldığını görmek beni çok gururlandırmıştı. Marmarabirlik, kooperatifçilik anlamında tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bir yapıya kavuştu. Üreticinin yanında yer almanız, fiyat ve maliyet dengesini gözeterek bu yönde politikalar üretmeniz takdire şayan. Başarılarınızın devamını dilerim” diye konuştu.

“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Şahin, Türkiye’nin sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünyada lider olabilmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Bazı Birlikler tarafından Ekonomi Bakanlığı’na DİR kapsamında ve gümrük vergisinden muaf ithalat yapılması istenmiş. Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduk. Cuma günü Marmarabirlik Yönetim Kurulu ile beraber İthalat Genel Müdürlüğü’nü ziyaret edeceğiz. Üreticinin yanında olmamız gerek. Bizler siyaset kurumu olarak Marmarabirlik’i her zaman destekleyeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarınızda da yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bakanlık nezdindeki çalışmaların da takipçisi olacağız. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekilimiz Recai Berber ile de bu konuda fikir birliği içindeyiz. Konunun zeytin üreticilerimizin lehine sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız.”

“BAŞKÖY ISLAH OSB’YE DESTEK”

Şahin, 2011’de planlama çalışmalarına başlanan ve Marmarabirlik Entegre Tesisleri’ni de içine alan bin 390 dönümlük Başköy Islah OSB’ye ilişkin çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini bildirdi. Şuyulandırma sürecinin devam ettiğini ifade eden Şahin, sürecin tamamlanması için gereken desteği verdiklerini ve bundan sonra da konuyu yakından takip edeceklerini kaydetti.

“İTHALAT ÜRETİMİ AZALTIR”

Başkan Asa ise ülke genelinde hem yurtiçine hem de ihracata yetecek kadar sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi yapıldığını belirterek, sektörün geleceği için üreticiye destek verilmesinin yeterli olacağını söyledi. Asa, “Sektörde ithalata izin verilmesi, fiyatların baskılanması ve üreticinin kazanamaması anlamına gelir ki bu da zamanla zeytin ve zeytinyağı üretiminin azalmasına varacak olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Bizim talebimiz, ihracatçının ihracat yaptığı ülkedeki gümrük farkının devlet tarafından desteklenmesi bununla beraber sofralık zeytine teşvik primi verilerek ülke ekonomisine ve sektöre katkı sağlanmasıdır” dedi. Başkan Asa, Marmarabirlik’in 32 bin ortağı ve 8 kooperatifi adına zeytin üreticisinin her zaman yanında olan Şahin’e teşekkür ederek, cuma günü Bakanlık’a sunulacak sektör sorunları raporunu takdim etti.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın Hizmetlere Hızlı Başladı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, seçimden önce verdiği sözleri yerine getirmeye baş…