Home EKONOMİ Piyasalarda Baykal depremi!

Piyasalarda Baykal depremi!

- Guncellenme Tarihi: 23 Temmuz 2015 12:35
7 min read
Piyasalarda Baykal depremi! için yorumlar kapalı
0

Piyasalarda tansiyon Baykal`ın `Kasımda seçim var` açıklamasının ardından daha da arttı. Euro 3 lirayı aştı, dolar 2.72`nin üzerinde. Borsa da ise kayıplar yüzde 1`i aştı.

 Suruç’ta meydana gelen patlamanın ardından dün PKK tarafından iki polisin öldürülmesi ve yaşanan protestolarda çıkan olaylar, önümüzdeki günlerde de gerginliğin devam edebileceği endişesi ile piyasaları baskı altına alıyor. Öte yandan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın AK Parti’nin hükümet kurmak istemediğini belirterek, ‘Koalisyon görüşmeleri tiyatrodan ibaret. Kasımda seçim var’ sözleri piyasayı alevlendirdi.

TL değer kaybetmeye devam ediyor. Dolarla birlikte Euro da yükselişe geçti ve 3 lirayı aştı.

BORSADA KAYIPLAR YÜZDE 1’İ AŞTI

Güne 2.9572 seviyesinde başlayan Euro/TL 3.0012’ye kadar yükseldi. Euro/TL en son 6 Temmuz’da 3 liranın üzerini gömüştü.

Dolar ise 2.72’nin üzerinde işlem görüyor. Borsada ise kayıplar yüzde 1’i aştı.

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA Yazarı Enver Erkan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

‘CDS’LER YÜKSELDİ, TÜRKİYE 3. SIRADA’

“Hafta başından bu yana yurtiçinde fiyatlamaların kaynağının değişmesi ve risk algısının yükselmesinin piyasalarda da negatif yönde eğilimi artırdığını gözlemliyoruz. Suruç’taki terör saldırısının ardından bağlantılı haber akışının devam etmesi ve oluşan güvenlik sorunları riskpriminde artışa neden oldu. Bugün itibarıyla Türkiye’nin risk primini ifade eden 5 yıllık CDS’leri 219,85 seviyesine yükselmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında Rusya ve Brezilya’dan sonra 3. sıraya yerleşmiştir.

‘SİYASİ AÇIKLAMALAR TEDİRGİNLİĞİN VADESİNİ UZATABİLİR’

Türkiye’nin risk priminde son olaylarla artan yükseliş eğilimi de başta tahvil piyasasına, bununla bağlantılı olarak da para piyasasına ve hisse senedi piyasasına yansımıştır. Bu nedenden dolayıTL çaprazlarında da yukarı yönlü hareket ivme kazanmıştır. Ancak koalisyon hükümetine ilişkin beklentiler de piyasa fiyatlamalarının merceğinde yer almaya devam ediyor. Önceki günlerde Ak Parti’nin ve MHP’nin parti teşkilatlarına “erken seçime hazır olun” talimatı verdiğine ilişkin haberlerin ardından CHP kanadından da Kılıçdaroğlu’nun ve Baykal’ın erken seçim ihtimalini kuvvetli bulduklarına ilişkin açıklamaları haberleri piyasalarda tedirginliğin vadesini uzatabilecektir. Ancak erken seçim riskinin fiyatların içine girdiğini söylemek için fiyatlama davranışlarının daha fazla negatif eğilim gösterdiğini görmek gereklidir.

‘HENÜZ EN KÖTÜ NOKTADA DEĞİLİZ’

Haziran’dan sonraki fiyat hareketleri irdelendiğinde, henüz en kötü noktada olmadığımızı görmekteyiz. Bununla beraber, ilerleyen günlerde bu sınıra yaklaşma ihtimalimiz bulunmaktadır.

Dolar endeksi gün içinde 97,00 seviyesine geri çekildi, ancak sepet kur 2,85 seviyesi üzerine yükseldi. Bu da hareketlerin kaynağının iç gündem olduğunu göstermektedir. TL’de hızlanan değer kaybı eğilimiyle beraber kendini 2,70 seviyesi üzerine sabitleyen USDTRY paritesinde fiyatlama davranışları değişmediği takdirde 2,75 seviyesi hedef olarak izlenebilecektir. Kurdaki algının değişmesi için olumlu haber akışı etkisiyle 2,70 aşağısına hareketlenme görülmelidir. 2,70 korunduğu sürece TL aleyhine volatilite devam edebilir.

EURTRY paritesinde de, hem gevşeyen dolar endeksi nedeniyle EURUSD paritesinde yükselişin, hem de diğer bağlı değişken USDTRY paritesinde volatilitenin TL aleyhine artması neticesinde sert yukarı yönlü hareket gözlenmiştir. Özellikle USDTRY paritesinin 2,70 üzerinde kalması, TL’nin Euro’ya karşı da değer kaybetmeye devam etmesine etkide bulunabilir. Bu durumda da 3,00 üzeri hedeflenebilecektir.”

Kaynak:milliyet.com

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Düdüklü Tencere!

  3 Uçak dolusu insanımız, arabalarla Almanya-  Berlin de maç izleme sahnesinde; “Almanlar b…
 • Zengin Gettolar!

  Çarşı-Pazardaki yangına cep de dayanmazken, Asgari ücret 17 bin 2 lirayken, açlık sınırı 1…
 • Elektriğe Yüzde 38 Zam!

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 …
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…