Home GÜNCEL Gölyazı turistik bir değere daha kavuştu

Gölyazı turistik bir değere daha kavuştu

- Guncellenme Tarihi: 23 Temmuz 2015 12:28
7 min read
Gölyazı turistik bir değere daha kavuştu için yorumlar kapalı
0

Nilüfer Belediyesi, Gölyazı’da kaderine terk edilmiş halde bırakılan, günümüzde örneklerine az rastlanan yeldeğirmenini restore ettirerek mahalleye kazandırdı. Nilüfer Belediye Başkanı Başkan Bozbey, yel değirmeninin Gölyazı’ya ayrı turistik değer kazandıracağını söyledi.

Bursa’nın en zengin antik yerleşim yerlerinden biri olan Gölyazı bir değerini daha yeniden kazanıyor. Gölyazı’da bulunan ve uzun süredir atıl halde kalan yeldeğirmeni Nilüfer Belediyesi’nin çalışmasıyla yeniden canlandı. Nilüfer Belediyesi, yıllar içinde yoğun bir bitki örtüsüyle kaplanan ve yan tarafta bulunan okulun kömür deposu olarak kullanılan, çatısı betonla kapatılan, yapılan müdahalelerle aslından neredeyse tümüyle uzaklaştırılmış olan yeldeğirmenini eski haline kavuşturmak için restorasyon gerçekleştirdi.

ASLINA UYGUN HALE GELDİ…

Nilüfer Belediyesi,Türkiye’de örneklerine az rastlanan, Bursa ve çevresinde de bilinen çalışan örneği bulunmayan yeldeğirmeninin tekrar k hayat bulması için proje hazırladı. Yeldeğirmenini aslına uygun hale getirecek proje amacıyla Türkiye’deki 2 yel değirmeni ustasından biri olan ve Samsun’da yaşayan Orhan Sanaroğlu ile çalışma başlatıldı. Usta Sanaroğlu, yeldeğirmeninin ahşap kısımları için çalışmalarını Samsun’da başlatılırken, bu süre içinde yapı sonradan yapılan müdahalelerden arındırıldı, bozulan ve yok olan bölümleri aslına uygun olarak onarıldı, iyileştirmeler yapıldı. Yel değirmeni ustası Orhan Sanaroğlu, Samsun’da hazırladığı ahşap kısımları Gölyazı’ya getirerek monte etti. Ve ortaya aslına uygun yel değirmeni çıktı. İşleyebilecek hale getirilen değirmen, çevresinde yapılacak düzenlemelerin ardından açılacak.

GÖLYAZI’YA DEĞER KATACAK…

Yel değirmeninde yapılan son çalışmaları Fen İşleri Müdürü Gonca Höyüklü ve eşi Seden Bozbey ile birlikte yerinde inceleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu çalışmanın 2300 yıllık tarihe sahip Gölyazı’ya ayrı bir turistik değer kazandıracağını belirterek ‘Bu turizm değerine inanıyorum ki Gölyazılılar da sahip çıkacaktır. Bundan böyle bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı her bir turist bu yel değirmenine mutlaka uğrayacaktır’ dedi. Gölyazı’nın son yıllarda inanılmaz bir ilgi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başkan Bozbey ‘Biz de burada ilgiyi ortaya çıkarmak ve sahiplendirmek adına kiliseyi onardık, ardından Göl Yazı Evi’mizi yaptık. Şimdi Valiliğimiz’in de desteğiyle birlikte bina ve sokak sağlıklaştırmalarına giriyoruz. Gölyazı, önümüzdeki süreçte Gölyazılılarla birlikte hayata geçireceğimiz projelerle turizme kalıcı bir alan olarak hizmet verecek. Burada sadece günü birlikçileri değil, konaklamaya başlayan kişileri de göreceğiz. Amacımız Bursa’da ve Gölyazı’da konaklama gün sayısını artırmayı sağlamaktır. Gölyazılılar da kendi binalarıyla ilgili farklı projeleri de ortaya koymaya başlayacaklar’ diye konuştu. Türkiye’deki 2 ustadan biri Gölyazı’daki yel değirmenini aslına uygun hale getirilmesinde büyük katkısı olan isim yel, değirmeni ustası Orhan Sanaroğlu, Türkiye’de yaşayan 2 yel değirmeni ustasından biri.

Gölyazı’daki değirmenini orjinaline sadık kalarak yaptıklarını belirten ustanın tek isteği değirmenin çalıştırılması. Şimdiye kadar Samsun, Sinop, Çanakkale ve Ordu da toplam 6 yeldeğirmenini aslına sadık kalarak yeniden çalışır hale getirdiklerini belirten usta Gölyazı’daki değirmenin 7. olduğunu söyledi. Yeldeğirmeni ustası, mesleğinin kendisinden sonra da sürdürülmesini istiyor. İşi sürdürecek kişiler yetiştirmek istediğini söyleyen Sanaroğlu, ‘Bu işi yapmak isteyen meraklı olmalı. Bu zor bir iş, kafa yormalı bu işi yapacak kişi. Bu işi yapacak kişi bu işi severek yapmalı’ dedi.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…