Home GÜNCEL Beyazıt Paşa Medresesi’nde sona gelindi

Beyazıt Paşa Medresesi’nde sona gelindi

- Guncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2015 13:45
3 min read
Beyazıt Paşa Medresesi’nde sona gelindi için yorumlar kapalı
0

Bursa’da yer üstünde el atmadık tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıt Paşa Medresesi’nin restorasyonunda sona gelindi.

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık Arkeopark’a kadar her alanda restorasyon çalışmalarını başarıyla sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil’in Şible semtinde, üzerinde 6 bina bulunan Beyazıt Paşa Medresesi’nin yeniden ihyası için başlatılan çalışmaları hızla sürüyor. Binaların kamulaştırılıp yıkılmasının ardından yapılan restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarıyla 600 metrekare alana sahip 6 asırlık külliye tamamen gün yüzüne çıktı. Çelebi Mehmet dönemi eserlerinden biri olan tarihi medrese, kemerleri ve duvar işçilikleriyle ilk günkü orijinal halini almaya başladı.

Cam çatı uygulaması
Beyazıt Paşa Medresesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 600 metrekare alanlı yapının tamamının kullanılabilmesi amacıyla Gökdere Medresesi’nde olduğu gibi burada da cam çatı uygulaması yapılacağını söyledi.
Tarihi yapının orijinal görüntüsünü engellemeyecek olan cam çatı ile medrese alanının tamamının kullanılabileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Artık son imalatlar yapılıyor. Sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olarak hizmet verecek olan tarihi yapı, bu bölgeye ayrı bir değer katacak” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …