Home GÜNCEL ´Altın Karagöz´ Sırbistan´a gitti

´Altın Karagöz´ Sırbistan´a gitti

- Guncellenme Tarihi: 13 Temmuz 2015 11:26
4 min read
´Altın Karagöz´ Sırbistan´a gitti için yorumlar kapalı
0

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 29.’su düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Sırbistan, ‘Altın Karagöz’ü kazanırken; Bulgaristan 2. ve KKTC de 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘54. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın finali, renkli görüntülere sahne oldu. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılan ve coşkulu kapanış töreniyle sona eren yarışmada, başarılı performansıyla dikkati çeken Sırbistan ekibi birinciliği alarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün sahibi oldu. Yarışmada Sanatçı Sümer Ezgü sürpriz bir şekilde sahne alarak, ‘Anadolu’dan geldik’ isimli şarkısını seslendirdi.

Sırbistan ödülünü Yılbirlik’in elinden aldı

18 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ‘29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, tüm dünyaya Bursa’dan dostluk, barış sevgi ve kardeşlik mesajları gönderdi. Finalde 5’er dakikalık gösterilerini sergileyen gruplardan Sırbistan birinci, Bulgaristan ikinci olurken, üçüncülüğü ise KKTC aldı. Yarışmada diğer yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez mansiyon ödülü de verildi. Mansiyon ödüllerini de Estonya ve Endonezya aldı. Birincilik ödülünü, Sırbistan’a Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV)Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik takdim etti. Yarışmanın birincisi olan Sırbistan ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin Euro para ödülü, 2. Bulgaristan ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin Euro para ödülü ve KKTC de üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin Euro para ödülünü aldı. Mansiyona hak kazanan Estonya ile Endonezya’ya da 1000’er Euro para ödülü verildi. Yarışmanın ikincisi Bulgaristan’a ödülünü BKSTV Yönetim Kurulu Üyesi Necip Naci Doğru, üçüncü olan KKTC’ye de ödülünü BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez takdim etti. Mansiyon ödüllerini Sanatçı Sümer Ezgü verdi.

Gösterilere vatandaşlardan yoğun ilgi

Yarışmada dereceye giren ekiplerle performanslarını sergileyen Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Estonya, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kosta Rika, Macaristan, Makedonya, Sırbistan ve Slovenya’ya katılım belgeleri BKSTV Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ile Genel Sekreter Ahmet Erdönmez tarafından takdim edildi.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar, tüm halk dansları ekiplerinin sahne performanslarını yoğun ilgiyle izledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Deniz manzarası eşliğinde ders çalışma imkanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 2009 yılında halkın hizmetine sunu…