Home GÜNCEL Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun yeni sezon repertuarı belirleniyor

Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun yeni sezon repertuarı belirleniyor

- Guncellenme Tarihi: 1 Temmuz 2015 16:31
5 min read
Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun yeni sezon repertuarı belirleniyor için yorumlar kapalı
0

Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun yeni sezonda sahneleyeceği oyunlar için Seçici Kurul toplandı. Kurul, 42 proje arasından yeni sezonun repertuarını oluşturacak.

Geçtiğimiz sezon sahnelediği oyunlarla büyük beğeni toplayan Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” yeni sezon için çalışmalarını sürdürüyor.

Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun yeni sezonda sahnelenecek oyunlar için yaptığı çağrı üzerine 42 başvuru yapıldı. 16’sı çocuk oyunu, 26’sı da yetişkin oyunu içeren projelerin değerlendirilmesi için Seçici Kurul Nazım Hikmet Kültürevi’nde toplandı. Kurul’un ilk günkü toplantısına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı. Nilüfer’de göreve geldiği günden bu yana kültür-sanata ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Başkan Bozbey, ancak bunun uzun soluklu bir iş olduğunu söyledi. Bozbey şöyle konuştu:‘Biz, kültür sanat konusundaki başarımızı bu projeleri yıllarca insanların ayağına götürerek sağladık. İlk yıllarda bir televizyon yayınında neden kültür sanat etkinliklerine bu kadar önem veriyorsunuz diye sormuşlardı. Bu soruya ben ‘Kültür-sanat çok çok önemli, asfaltı 6 ay sonra yapsak da olur, ama biz eğer 6 ay önce insanlara sanatı götürürsek oradaki halkın beynini kazanmış oluruz. Biz vatandaşın oyunu değil beynini kazanma taraftarıyız’ diyerek cevap vermiştim. Biz bu işi her zaman sürdürülebilir bir hale getirmeyi hedefledik. 2 yılda bir tiyatro festivalleri ile desteklemeye çalışıyoruz. Bu ülke insanı muasır medeniyetler seviyesine eğitimiyle, kültür ve sanatıyla, sporuyla bütünleşirse yükselebilir. Aksi taktirde hemen yanıbaşımızda bulunan ülkeler konumuna düşeriz’ dedi.

5 Temmuz’da açıklanacak

Başkan Bozbey’in ilk toplantısına katıldığı Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” Seçici Kurulu, başvuruda bulunan 42 eseri, isim gözetmeksizin, nitelik ve kentin yapısına uygunluğu açısından 1-3 Temmuz tarihleri arasında değerlendirilecek. Ali Düşenkalkar, Altuğ Görgü, Bora Özkula, Cem Uslu , Ebru Kara ve Nilüfer Belediyesi Sanat Danışmanı Emre Feza Soysal’ın yer aldığı Seçici Kurul, Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” repertuarına girecek oyunları belirleyecek. Sonuçlar 5 Temmuz günü duyurulacak. Oyunları repertuara alınan yönetmenler 8-12 Temmuz tarihlerinde atölye çalışması ile çalışmak istedikleri oyuncuları belirleyecekler. Oyuncular Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” nun bütçesi, istihdam edebileceği oyuncu sayısı, seyirci yapısı ve takvim düşünülerek belirlenecek. Seçici Kurul’dan yapılan açıklamada bu yıl repertuara alınamayan oyunların önümüzdeki sezonlarda mutlaka değerlendirmeye çalışılacağı belirtildi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …