Home GÜNCEL Destansı yolculuk sona erdi

Destansı yolculuk sona erdi

- Guncellenme Tarihi: 10 Haziran 2015 15:02
3 min read
Destansı yolculuk sona erdi için yorumlar kapalı
0

Osmangazi Belediyesi’nin Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında, ‘Kuruluştan Kurtuluşa Yolculuk’ adıyla okullarında başarılı olan öğrencilere yönelik düzenlediği kültür gezileri sona erdi. Proje kapsamında toplam 18 bin öğrenci destanın yazıldığı toprakları gezme fırsatı buldu.

Osmangazi Belediyesi, gençlerin Çanakkale destanının önemini kavramalarına ve milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 1 Nisan tarihinde başlattığı ‘Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor’ projesi kapsamında, okullarında başarılı 18 bin öğrenciyi Çanakkale’ye götürdü. 70 gün süren geziler kapsamında her gün ortalama 250 öğrenci, dünyanın kaderini değiştiren savaşın yaşandığı toprakları görüp tanıma, atalarının manevi huzurunda dua etme fırsatı buldu.

Çanakkale’ye gezisine katılan öğrenciler, Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyaları,257 kiloluk bombayı olduğu yerden tek başına kaldıran Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, Ertuğrul Tabyası, Yahya Çavuş ve Arkadaşlarının Şehitliği, Zığındere, Kocadere, Bomba Sırtı, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Conkbayırı ve 57’inci Alayı gezerek hem şehitlerimiz için dua etti, hem de ülke topraklarını savunmak adına askerlerimizin verdiği şanlı mücadele ruhunu yaşama fırsatı buldu.

canakkale 88

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Çanakkale savaşlarının 100. yılında düzenledikleri geziler ile öğrencilerin Çanakkale savaşlarının yaşandığı toprakları görüp tanımasını ve o günün manevi atmosferini yaşamasını istediklerini belirterek, “Bu amaç doğrultusunda başlattığımız ve 70 gün boyunca her gün 5 otobüsle ortalama 250 öğrenciyi götürdüğümüz gezilerimiz sona erdi. Proje kapsamında toplam 18 bin öğrencimiz, öğretmenleriyle birlikte destanın yazıldığı topraklara giderek, profesyonel rehberler eşliğinde gezip tanıma fırsatı buldu. Bu geziler sayesinde öğrencilerimizin tarih derslerinde dinledikleri savaşın yaşadığı toprakları gezip görerek, milli ve manevi bir bilincin oluşmasına katkı sağladık” diye konuştu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bayram Tatilinde Hava Yolunda Rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bayram tatilini kapsayan 5-14 Nisan tarih…