Anasayfa KÖŞE YAZILARI Gülten KAVUT SÜRÜCÜ ” TÜRK DEVLETİ “

Gülten KAVUT SÜRÜCÜ ” TÜRK DEVLETİ “

5 min read
Gülten KAVUT SÜRÜCÜ ” TÜRK DEVLETİ “ için yorumlar kapalı
580

Ben de geçmişimizle gurur duyanlardanım. Osman Gazi’yle gururduyarım. Fatih Sultan Mehmet’le gurur duyarım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le gurur duyarım.

Asıl önemlisi de atalarımızla gurur duyarken birini diğerine değişmeden gurur duyarım. Çünkü atalarımızı siyasi görüşümün bir temsilcisi olarak değerlendirmem.

Şimdi hepimiz ecdadımızla gurur duyuyoruz. Burada sıkıntı yok. Ama ecdadımızın zamanın koşullarında nasıl davrandığını unutarak yalnızca hamaset kısmıyla ilgileniyoruz.

Osman Gazi, Osmanlı Beyliği ve Osmanlı hanedanının ilk kurucusu ve beyliğin ilk padişahıdır. İlk Osmanlı parasını bastırmıştır. Beyliğini kısa sürede Anadolu ve Doğu Roma’nın hakimi konumuna getirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı tarihinde bilinen ilk Türk yükseköğretim kurumu Sahn-ı Seman’ı kurmuştur. Dolmabahçe’den, Kasımpaşa’ya kalaslar döşeyerek gemileri karadan yürütüp, denize indirerek İstanbul’u fethetmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmış. Rejim değişikliği sonucu yaptığı devrimlerle Türk devletinin yeniden dirilişi ve yükselişine liderlik yapmıştır. Soyadı kanunu, medeni kanun ve kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi devrimlerde öncülük yapmıştır.

Yukarıda bahsettiklerim Türk tarihinin eşsiz değerlerinden şüphesiz sadece birkaçı

Şu anda sergilenen, öykünen ve imrenilen durum ne? Atalarımızın çağın önünde giden başarıları ve yenilikleri mi? Yoksa onların tarihteki, o zaman dilimlerine ait resim ve hayalleri mi?

Şimdi, 16 Türk devletini simgeleyen askerlerle Avrupa’ya ve Dünya’ya ne mesajı verdik. Yeni ve donanımlı bir askeri teşkilatımız olduğunu mu? Dünya ekonomisinde yerimizin en yüksek noktaya geldiğini mi? Teknolojik ürünler üretiminde dünya lideri olduğumuzu mu?

Tarihçiler bu konuda 16 devletin sıralamasının gelişigüzel oluşturulduğunu söylüyorlar.Ben şahsen Selçukluların listede olmamasını, Avarların olmasını garipsiyorum. Bunlar devlet mi, yoksa hükümet mi sorgulaması da işin ayrı bir boyutu

Aslında Türk tarihi aralıksız bir bütündür. Türk devleti tektir ve her zaman(ebed-müddet) var olmuştur. Uygur, Selçuk, Osmanlı devletin adı değil; hanedanın adıdır. Günümüze uyarlarsak, hükümetler değişmiştir. Türk vatanı baki kalmıştır.

Sonuç olarak Türk devletinin ebed-müddet var olduğunu söyleyip sayısı belirsiz şekilde Türk devletlerinin kurulup yıkıldığını iddia etmek, kendi söylediğini yalanlamaktır.

Osmanlı Devleti yıkıldı, bir süre reklam arası verdik gibi komik söylemler bilgisizliğin sonucudur. Devlette rejim değişmiştir. Olan budur. Çocuklarımıza Türkiye Cumhuriyeti yaşamayacaktır fikrini aşılamaya çalışanlar, cahil ve densizdir. Türk devleti her zaman vardır ve her zamanda var olacaktır.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Hes Kodu Olmadan Kamu Kurumlarına Giriş Yapılamayacak

Bursa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği 24 Eylül 2020 Perşembe günü (yarın) itibar…