Home GÜNCEL Bursa’nın çehresi bu projeyle değişecek!

Bursa’nın çehresi bu projeyle değişecek!

- Guncellenme Tarihi: 9 Haziran 2015 12:49
7 min read
Bursa’nın çehresi bu projeyle değişecek! için yorumlar kapalı
0

Osmangazi Belediyesi’nin Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının 2. oturumu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin en önemli gündem maddesini oluşturan Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin genişletilmesi ile ilgili plan değişikliği raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Osmangazi Belediyesi’nin yeni dönem için hazırlamış olduğu 16 vizyon proje içerisinde yer alan Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili plan değişikliği raporu Osmangazi Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle geçti. Kent Meydanı’nı Osmangazi Belediyesi binasından itibaren yenileyeceklerini ve meydanın altından geçen caddeyi yol altına alarak alanı büyüteceklerini ifade eden Başkan Dündar, yeni oluşturacakları meydan ile Bursa’ya büyük bir vizyon kazandıracaklarını söyledi.

“BURSA’NIN DÖNÜŞÜMÜNE ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ”

Kentsel dönüşüm konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Dündar, “Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesinin 1. etap 1. kısım ihalesini yaptık. Bu proje bölgenin dönüşümüne büyük katkı sağlayacak. Hedefimiz Soğanlı Mahallesi’nden başlattığımız kentsel dönüşümün diğer tüm bölgelere de yayılması. Örnek bir yapı ortaya çıktığında özel sektör ve vatandaşlarda kentsel dönüşüme katılacaktır. Geçtiğimiz dönem Hamitler, Güneştepe ve Yunuseli Mahalleleri’nde imar planlarının düzenli bir şekilde uygulanmasını sağlayarak bölgede örnek bir dönüşüm başlattık. Yeni dönemde de şehir merkezine inerek Soğanlı, Demirkapı ve Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projeleri ile Bursa’nın dönüşümüne öncülük edeceğiz. Kentsel dönüşümü yaparak aynı zamanda kentin en önemli sorunlarından bir tanesi olan plansız ve çarpık yapılaşmanın da önüne geçeceğiz” dedi.

“HERKESİN MUTLU OLACAĞI DÖNÜŞÜMLERE İMZA ATACAĞIZ”

Kentsel dönüşümün çok zor bir iş olduğunu kaydeden Başkan Dündar, “Bir kişiden binasını kamulaştırarak almak ve yerine yenisini inşa etmek oldukça maliyetli bir iş. Bir kişi ile anlaşmanın çok zor olduğu kentsel dönüşümde, yüzlerce kişi ile anlaşma sağlamaya çalışıyorsunuz. Osmangazi Belediyesi olarak kentsel dönüşüm konusunda kimseyi mağdur etmeden herkesi mutlu edecek şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu özverili çalışmalarımız neticesinde inşallah kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’ye örnek projelere imza atacağız” diye konuştu.

“KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Mecliste, genişletilmesi ile ilgili plan değişikliği raporu oy birliğiyle kabul edilen Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dündar, şunları söyledi: “ Kent Meydanı şuanda Bursa’nın en kıymetli yeri. Kent merkezinde yer alan imarlı bir nokta. Bu projede sadece yapılacak kamulaştırmaların maliyetinin 150 milyon lira dolaylarında olacağı öngörülüyor. Bir de bu meydanın yapım maliyeti var. Burada bizim bir hayalimiz var. Hedefimiz meydanın altından geçen caddeyi yol altına alarak meydan ile alt taraftaki mahalleleri üstten birleştirip bir yaya aksı oluşturabilmek. Bu proje kapsamında bölgedeki her şeyi yıkarak yeni bir meydan ortaya çıkaracağız. Meydanın altını da otopark olarak yapacağız. Mimarisiyle dikkat çeken bu proje bölgenin çehresini değiştirecek.”

Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…