Home GÜNCEL Türkyılmaz İpe Un Serdi!

Türkyılmaz İpe Un Serdi!

- Guncellenme Tarihi: 30 Kasım 2022 19:56
8 min read
Türkyılmaz İpe Un Serdi! için yorumlar kapalı
0

Bunu da gördük!

Mudanya Belediyesi Kestel Belediyesi’nin kapsamlı bir projesini taklit etmeye çalışırken içi bomboş bir proje ile ortaya çıktı.

3 yıldır 400 gramı 1 TL’den Türkiye’nin en ucuz ekmeğini sofralarla buluşturan Kestel Belediyesi, Kasım ayının başında Başkan Önder Tanır’ın hizmet döneminin sonuna kadar ekmeğin fiyatından ve gramajından ödün vermemek için 1.000 dönüm alana kendi buğdayını ekti.

Peki, Mudanya Belediyesi ne yaptı?

Öncelikle Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın tarlada buğday ekerken verdiği pozu birebir taklit ederek dikkatleri çekmeye çalıştı.

Açıkçası fotoğrafı gördüğüm an Mudanya Belediyesi de Kestel Belediyesi’ni örnek alarak ucuz ekmek üretecek sandım. Ama durum hiç de öyle değilmiş. Aksine Hayri Türkyılmaz göz boyuyormuş.

Kestel Belediyesi gibi halka ucuz ekmek yedirmek için fırın kurmak gerektiğinden ve Mudanya Belediyesi’ne ait bir fırın olmadığından, zaten böyle bir amaç da olmadığından sadece tarlaya buğday tohumları bırakan Hayri Türkyılmaz, meğerse sofralara ekmek yerine buğday unu taşıyacakmış.

Kestel Belediyesi yıllık ihtiyaçları olan 800 ton unu elde edebilmek için Kasım ayı başlarında kendi buğdayını ekme kararı aldı. Ağlaşan Mahallesi’ndeki 1.000 dönümlük alana 25 ton buğday tohumu ekti. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, 3 yıldır 400 Gramı 1 TL’den Türkiye’nin en ucuz ekmeğini sofralarla buluşturduklarını ve dönem sonuna kadar ekmeğin fiyatından ve gramajından ödün vermemek için kendi buğdayları ekmenin gerekliliğini anlatmış ve hayata geçirmişti.

Mudanya Belediyesi ise, Balabancık Mahallesi’nde belediyeye ait sadece 85 dönümlük araziye buğday tohumları ekti.

Nerede 1000 dönüm, nerede 85 dönüm!

85 dönüme ekilen buğdaydan ne kadar un çıkacak da kaç aile bundan faydalanacak!

Kestel Belediyesi 3 yıldır belediyeye ait fırında 400 gramdan 6000 ekmek üretiyor ve 2000’den fazla ailenin sofrasına taşıyor.

Üstelik fırınlarda 10 TL’den satılan ekmeği 1 TL’ye sunarak başta Kestelliler olmak üzere tüm Bursalılara hizmet veriyor.

Kestel Belediyesi, halkın ucuz ekmeğe kolay erişebilmesi adına 20’den fazla ekmek satış noktasına bakkalları da dahil etmiş durumda.

Peki Mudanyalılar Hayri Türkyılmaz’ın ektiği tohumlardan elde edilecek una ulaşabilecek mi?

Cevabı maalesef ki; HAYIR.

Bunu ben söylemiyorum Başkan, bizzat kendi söylüyor:

Başkan Türkyılmaz “Temel gıda maddelerimizden buğday ununu sofralara taşıyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızın gereği hemşerilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Ürettiklerimizi de Zeytin Dalı birimimize kayıtlı ailelerimizle adil bir şekilde paylaşıyoruz. Buğdayımızı un haline getirip yine ihtiyaç sahibi vatandaşlara vereceğiz. Bereketli olsun” diyor.

Bereketli olsun olmasına da 85 dönümden kaç kilo un çıkacak?

ÜSTELİK; belediyenin zeytin dalı projesinden yardım alanların büyük çoğunluğunun yaşlı, hasta ve engelli olduğu düşünülürse; bu insanlar o unla evde kendileri mi ekmek yapacak?

Neresinden tutarsan proje elinde patlıyor. Hayri Türkyılmaz danışmanlarını bir gözden geçirsin.

Tam kıyaslık bir yazı oldu biliyorum ama Kestel Belediye Başkanı 1000 dönümlük alana buğday tohumları ekerken bakın neler söylemişti:

Kestel Belediyesi, önümüzdeki yılların un maliyetlerini tamamen ortadan kaldıracak ve elde edilen unun bir kısmını da ilçedeki fırıncılara uygun fiyattan satarak, fırıncıların da ekmek fiyatlarında indirime gitmesini sağlayacak.

Yadsınamaz bir bilgi daha vereyim.

Kestel’in nüfusu 2021 yılı verilerine göre 72.439

Mudanya’nın ise aynı yıl verilerine göre nüfusu 105.308.

Şimdi; burada nüfusa göre buğday ekim alanı oranı yapardım da BOŞVERDİM. Çünkü, Hayri Türkyılmaz ne desek anlamadı, umudumuz kalmadı.

Yani ‘Hizmet vaaar, hizmet vaaar!’

‘Sosyal belediyecilik vaaar, bir de sosyal belediyecilik vaaar!’

Konunun özüne dönersek; E ne de olsa ‘Taklitler aslını yaşatır’

Bravo Önder Tanır.

Türkyılmaz da ipe un sermeye devam etsin!

Load More Related Articles
Load More By Nezihe Doğan
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Youtube anneleri tiz sesli ve çığırtkan olmak zorunda mı?

Dijital çağın çocukları internette belirli zamanlarda ve daha ötesi belirsiz zamanlarda da…