Anasayfa GÜNCEL HATALI DÜŞÜNCE MODELLERİ 3

HATALI DÜŞÜNCE MODELLERİ 3

2 min read
HATALI DÜŞÜNCE MODELLERİ 3 için yorumlar kapalı
144
YAPTIĞIM HER NEYSE İYİ OLMALIYIM
İyi olmak güzeldir. İyi olmak için çalışmakta… Bu durumu takıntı haline getirmek yeteneklerinin dışına taşmaya neden olabilir. Bu da olumlu durumları yok edip kişide yetersizlik, başarısızlık duygusu oluşturabilir. Diğer yeteneklerini görmeyi engellerse gerginliğe bunun da devamı depresyon olabilir.
YARDIM TALEP EDEMEM
Aslında her insanın hayatının belirli zamanlarında yardıma ihtiyacı olabilir. Yakın gördüğü insanlardan yardım istemelidir. Kendi başına ayakta durmaya çalışan, hayatı tek başına sırtlayan olmak insanı başkalarının gözünde güçlü yapabilir. Ama ağır bedeller ödenmesine neden olur. Yardım isteyecek kadar birilerini yakın hissetmek insanı mutlu eder.
KONTROL GÜCÜNE SAHİP OLMAK İÇİN MÜKEMMEL OLMALIYIM
Bu da aslında başarılı olmak ,başkalarından yardım istememek, eleştirilmekten nefret etmek gibi bir sürü hatalı fikri kendinde toplayan düşünce tarzlarından biridir. Mükemmel olmaya çabalamanın gereksizliği bir yana kontrol gücünü elinde tutma isteği de insanı huzursuz eden duygulardan biridir.
EĞER BİRİNİN BANA FAZLA YAKLAŞMASINA İZİN VERİRSEM O KİŞİ BENİ KONTROL EDER
Bu da hatalı fikirlerden biri. İnsanı tam anlamıyla yalnızlaştıran, depresyona sokan hatta paranoya oluşturan bir düşünce tarzı. Sorunlarının ve diğer güzelliklerini paylaşmasına engel olur.
Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

BÜTÜN

Bütünlük enteresan bir kavramdır. Zihin bütünselliği aynıdanlık olarak algılasa da aslında…