$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

İŞİN ASLI

Mehmet ZAKİR SARIKAYA
Mehmet ZAKİR SARIKAYA
  • 24.11.2015
  • 1.311 kez okundu
Paylaş

 

Sanayi İnkılabı ile ortaya çıkan ve bütün Avrupayı kıyasıya bir rekabete sürükleyen ham madde ve pazar arayışı Birinci Dünya Savaşı’nın da en temel sebebidir.

Avrupalılar sömürge alanlarını genişletmek ve servetlerine servet katmak için “dünyayı” bir savaşa sürüklemekte tereddüt etmediler. Savaştan galip çıkan devletler anladılar ki, bir ülkeyi ele geçirmek ya da sömürge haline getirmek o ülkeyi sadece cephede mağlup etmekle olmuyor. Sömürgenin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için o ülkeyi ekonomik, sosyal ve kültürel olarak da kendilerine bağımlı hale getirmeleri gerektiğini öğrendiler.

Bütün bu hesaplar Ortadoğu üzerine kurulu idi. Bölgenin yeraltı zenginlikleri Avrupalı ve Amerikalıların iştahını kabarttı. Buradaki petrolleri savaşsız ele geçirebilmek için Ortadoğudaki ülkelerin başına krallar getirip kendilerine bağladılar. Siyasal olarak yönetemediklerini ise mezhep ve etnik çatışmalara sürükleyerek istikrarsızlaştırdılar.

İstikrarsızlaştırdıkları ülkeler için kendilerini adeta bir kurtarıcı gibi gösterdiler. Böylece binlerce kilometre öteden, tarihi ve kültürel hiçbir ortak geçmişi olmayan ülkelere müdahale ettiler. Buralarda illegal örgütler kurarak onları beslediler. Bu örgütler zamanla gelişip, büyüyüp  kontrollerinden çıktı ve yeri geldiğinde namluyu kendilerine çevirdiler. Bunun üzerine sömürgeci devletler bir dönem  “özgürlük savaşçıları” olarak takdim ettikleri bu örgütleri “terörist” olarak nitelendirmeye başladılar.

Ortadoğu’daki kaos ve vahşeti anlamak için büyük bir zekaya ya da uluslararası ilişkiler uzmanı olmaya gerek yok. Bütün mesele “ne kadar güçsüzse, o kadar kolay yönetilir” meselesidir. Bu bölgeleri Avrupalılar için cazip hale getiren şey tabi ki zengin kaynaklarıdır.

Bir düşünün bakalım: Suriye, Mısır, Irak gibi ülkelerde Avrupalı devletlerin ve Amerika’nın işi ne?

Yine düşünün bakalım: petrolü ya da zengin kaynakları olmayan ülkeler yanıp tutuşsa Avrupalı devletler ve ABD buralara bir kova su döker mi?


Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ